«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Boyun Sağlığında Yastık Seçiminin Önemi

Boyun Sağlığında Yastık Seçiminin Önemi

boyun ağrısı

Her gün dayanılmaz boyun ağrılarıyla kalkıyorsanız bunun sebebi yanlış yastık seçimi olabilir. Yastığınızın başınızı ve boynunuzu doğru pozisyonda desteklemesi gerekir. Yastık alırken  doğru seçim yapmak boyun ağrılarından kurtulmanız için önemli. Doğru yastık seçimi boyun ağrılarınızı hafifleteceği için daha sağlıklı ve kaliteli uyumanızı kolaylaştırıcaktır.

Yatakta uyumadan önce geçirdiğiniz zamanda da dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; televizyon izlerken yada bir şeyler okurken baş ve boynunuzu düzgün bir şekilde destekleyin. Okuma esnasında kolların desteklenmesi ve başınızın rahat, sabit ve doğal pozisyonunda olması gerekir. Sırtüstü ve yan yatma pozisyonu boyun ve baş için en iyi pozisyondur. Kaçınılması gereken pozisyon yüzüstü pozisyondur. Yüzüstü pozisyonunda baş bükülme ve burkulma şeklini alır.

Boyun ve baş için sağlıklı yastık tipleri seçmek önemli. Peki ama sağlıklı yastık tipleri nelerdir?

Boyun Fıtığı Yastıkları: Rulo şeklinde olan bu yastıklar boyun bölgesinde bulunan basıncı azaltır ve boynun doğal halinde kalmasına yardımcı olur.

bel fıtığı yastığı

Kuştüyü Yastıkları: Başınızın  şeklini alan ve sünger yastıktan daha da yumuşak olan bu eski tür yastık tipi alerjiniz yoksa kesinlikle denenmesi gereken bir yastık tipidir.

Su Yastıkları: Diğer yastık tiplerine gore daha avantajlı olan su yastıkları, boyunda meydana gelen yükü hem azaltır hem de dağıtır. Yükseklik ve sertlik açısını kendinize gore ayarlayabileceğiniz bu yastık tipi sizin için doğru seçim olabilir.

su yastığı

Ortopedik Yastıklar: Tamamen boynun doğal şeklini koruması amacıyla üretilen bu yastık ağrı çekenler için ilaç niteliğinde.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *