«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Genç Bir Beyin İçin

Genç Bir Beyin İçin

genç beyin

Genç bir beyine sahip olmak istiyorsanız yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin!

Yapılan araştırmalar sonucu günde tüketilen en az 1 veya 2 tabak dolusu yeşil yapraklı sebzeler; beyni hem koruyor hem de gençleştiriyor.

ABD’ de Chicago Üniversitesi’ndeki bilim adamları; ıspanağın fayda ve etkilerini araştırmak üzere, ortalama 80 ve üstü yaş grubundaki 950 kişinin beslenme alışkanlıklarını ve bilişsel becerilerini inceledi. Uzmanlar herkesin günde 1 veya 2 tabak ıspanak gibi yeşil yaprakları sebzelerin tüketilmesini öneriyor. Yapılan incelemeler sonucunda yeşil yapraklı sebzeleri tüketen kişilerin beyinleri, az yiyen veya hiç yemeyen kişilerin beyinlerine göre en az 11 sene daha genç olduğuna saptanmıştır.

yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler Alzheimerdan koruyor

Bilim adamları, beta-karoten, folik asit, K vitamin gibi antioksidan bakımından oldukça zengin olan bu yeşil yapraklı sebzelerin Alzheimer rahatsızlığına karşı en güçlü koruyuculardan olduğunu belirtiyor.
Bu araştırmaların sonuçları, ABD’de gerçekleşen Deneysel Biyoloji Konferansı esnasında sunuldu. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin beyni gençleştirmesinin yanı sıra, daha önce İsveç’te yapılmış olan araştırma sonucu yeşil yapraklı sebzelerin kasları da güçlendirdiği sonucuna varılmıştır.

Bir çok faydası bulunan bu yeşil yapraklı sebzelerin gün içinde tüketilmesi sağlığınız, özellikle de beyniniz için çok önemli. Günde yiyeceğiniz sadece 1 tabak ilerki yaşlarınıza yapacağınız en kazançlı yatırımınız olacaktır.

O halde şimdiden afiyet olsun, yarasın…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *