«
  1. Anasayfa
  2. Güzellik
  3. Ay Çekirdeği Yaşlanmaya Karşı

Ay Çekirdeği Yaşlanmaya Karşı

ay çekirdeği

Ay Çekirdeği: İçeriğindeki Selenyum ve E vitamini Sayesinde Yaşlanma Karşıtı Bir Besin

Yediğimiz her kuruyemişin sağlık ve besin açısından benzersiz faydaları bulunmakta. Örneğin badem cildimizi yumuşatır, ceviz Omega 3 açısından zengindir ve Antep fıstığı demir ihtiyacını karşılar. Ay çekirdeği ise içeriğinde barındırdığı selenyum ve E vitamini sayesinde bir çok fayda sağlıyor, her ikisi de ay çekirdeğinde yüksek miktarlarda bulunuyor.

Ay çekirdeğinin güçlü anti-radikal ve antioksidan etkisi, bizi dış çevrenin zararlı etkilerine (güneş ışınları, kuruluk ve soğuk hava…) karşı koruyan cildin ve doğal koruyucu bariyerinin güçlenmesini sağlıyor. Koruyucu işlevin bu şekilde güçlenmiş olması sonucunda, cilde sıkılık veren protein olan kolajenin üretimi yeniden tetikleniyor.

Seneler geçtikçe cildimizde bulunan kolajen seviyesi düştüğü için, cildin doğal beslenme sisteminin aktive edilmesi önemli bir nokta haline geliyor.

ay çekirdeği

Beslenme uzmanları yetişkinlerin günde ortalama 15 mg E vitamini almasını öneriyor.

Diğer yandan, selenyum ise düşük miktarlarda almamız gereken ama sistemimiz için temel nitelikte olan bir mineral türüdür. Selenyum, E vitamini ile birlikte antioksidan etki göstererek serbest radikallerin zararlı bir takım etkilerini durdurarak beyaz kan hücresi üretimini artırır.

Beslenme uzmanları, yetişkinlerin günde 50 mikrogram selenyum almasını doğru buluyor. 100 gramında 79 mikrogram selenyum barındıran ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızı da karşılamaya yetiyor.

Atıştırmalık sevenler şanslı!

Ay çekirdeği içi, oldukça iyi bir E vitamini kaynağıdır. National Sunflower Assocation’a göre, 30 gram ay çekirdeği içi, önerilen günlük E vitamini alım miktarının %76’sını tek başına karşılıyor. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin vermiş olduğu zarara karşı koruyan bir antioksidan. Maryland Medical Center Üniversitesi’ne göre, daha fazla E vitamini tüketen bireylerin kalp hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere oranla çok daha düşük. UMMC, bu vitaminin, diğer vitaminler ile birlikte çalışarak gözlerin sağlıklı görünmesini ve sarı nokta bozulmasına karşı koruma sağladığını ifade ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *