«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Anne Sütünden Sonra En Zengin Protein Kaynağı Nedir?

Anne Sütünden Sonra En Zengin Protein Kaynağı Nedir?

protein kaynağı

Yaklaşık olarak 6 gram protein içeren bir yumurtanın, yetişkinlerin günlük protein gereksiniminin yaklaşık %11’ini karşıladığını biliyor muydunuz?. Buna rağmen maalesef, ülkemizde sadece her üç yetişkinden  biri her gün yumurta tüketiyor.
Ataşehir’in güzel kızları ataşehir escort web sitesinde.
MSD Hayvan Sağlığı, yumurta üreticisi paydaşları ve iş ortaklarıyla birlikte, bir porsiyonda içerdiği  6 gram protein ve 70 kaloriyle çok değerli bir besin kaynağı olarak bilinen yumurtanın sağlıklı ve kaliteli tüketimine katkı sağlamaya çalışıyor.

Türkiye Yumurta Üretiminde Dünyada Sekizinci Ülke

Satın alınabilecek en kaliteli vitamin, mineral ve protein kaynaklarından biri olan yumurta aynı zamanda ekonomide de önemli bir role sahip. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) 2018 rakamlarına göre, yumurta üretiminde Türkiye 22,3 milyar adet üretimle dünyada sekizinci ülke konumunda yer alıyor. Üretilen yumurtanın yaklaşık %26’sını dış pazarlara ihraç ederek, ekonomiye de 430 milyon dolarlık bir katkı sağlanıyor. Türkiye bu ihracat rakamıyla dünyada üçüncü sırada yerini alıyor.

Gıda Aydınlatma Platformu Başkanı ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, yumurtanın besin değeri konusunda, yumurtanın dünyada anne sütünden sonra en kıymetli protein kaynağı olarak kabul edildiğini belirtiyor. Elmacıoğlu “Bir yumurta yaklaşık 6 gram protein içeriyor. Bu miktar, yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacının yaklaşık %11’ini karşılıyor. Buna rağmen üzülerek söylemek durumundayım ki; ülkemizdeki her üç yetişkinden yalnızca biri her gün yumurta tüketiyor. Yumurta, yüksek kaliteli protein içermesi sebebi ile, çocuklar, ergenler ve bebeklerde sağlıklı büyüme ve gelişiminde çok önemli bir besin olarak rol alıyor. Bir orta boy yumurta yaklaşık 70 kkal enerji içermesine ek olarak, yapısında çok çeşitli mineraller, biyoaktif bileşenler ve vitamin bulunduruyor. Yumurta sarısı A vitamini, E vitamini, tiamin, D vitamini, biotin, riboflavin, çinko, bakır, pantotenik asit, kalsiyum ve demirden zenginken; yumurta akı da sodyum, klor, niasin, magnezyum, kükürtten zengindir,” şeklinde açıklamada bulundu.

MSD Hayvan Sağlığı, Türkiye’deki yumurta sektöründeki iş ortaklarına ve diğer müşterilerine kanatlı hayvanların hastalıklarının tedavisi, kontrol altında tutulması ve hastalıklardan korunmasında destek oluyor.

MSD Hayvan Sağlığı Kanatlı ve Balık İş Birimi Direktörü Mustafa Söylemez, yumurtanın hem toplumun her kesiminin çok farklı nedenlere tüketebileceği ulaşılabilir bir gıda olduğunu hem de mükemmel bir besin kaynağı olduğunu vurgulayarak, “MSD Hayvan Sağlığı olarak yumurta sektöründeki iş ortaklarımız ve paydaşlarımız ile çok yakın çalışarak, Türk toplumunun hem sağlıklı hem de kaliteli yumurta tüketimine katkı sağlamaktan son derece mutluluk duyuyoruz,” yorumunda bulundu.