«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kış Kabızlığına Dikkat

Kış Kabızlığına Dikkat

kabızlık problemi

En yaygın sindirim sorunları arasında yer alan kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, fiziksel aktivitenin ve meyve – sebze tüketiminin azaldığı kış aylarında daha da yaygınlaştığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, yeterli sıvı alımı, lif zengini beslenme tarzının ve hareketli yaşamın benimsenmesi konusunda uyarıda bulundu. Günlük 20 ile 30 dakika egzersiz yapılmasını, atıştırmalık olarak dut, kayısı, erik gibi kuru meyvelerle birlikte fıstık, badem, fındık gibi yağlı tohumların tercih edilmesini ve öğünlere mutlaka salataların dahil edilmesini önerdi. Kışın kabızlığa iyi gelen meyve ve sebzelerin arasında ise, lahana, pırasa, elma ve ıspanağı sıralayan Akkurt, kabızlık şikayetinin kronikleşmesi durumunda altında yatan nedenin araştırılması için mutlaka doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Fetiş ilişki sevenler! bahçelievler escort kızları fetiş duygularınızı tatmin edecek.

Kışın neden daha fazla kabız olunduğu sorusuna az su tüketimi, meyve-sebze ağırlıklı beslenmenin azalması, fiziksel aktivitenin azalması ve kış depresyonunu neden gösteren Dr. Sinan Akkurt, kabızlığın kronik hale gelmesi durumunda metabolik ve sindirim sistemi hastalıklarının polip, crohn, hormonal dengesizlikler gibi problemlerin araştırılması gerektiğini kaydetti.

Giderek yaygınlaşan kış depresyonunun özellikle antidepresan kullanımını da artırdığına dikkat çeken Akkurt, bazı antidepresanların da kabızlığı tetikleyebildiğini belirtti. Öte yandan kış aylarında günlerin yaza oranla daha kısa olması sebebiyle beslenme düzeninin bozulup öğün atlanması ve buna bağlı olarak da karbonhidrat tüketme isteğinin artması nedeniyle metabolizmanın ve bağırsak hareketlerinin yavaşlayabildiğine işaret eden Dr. Sinan Akkurt, beslenmenin kabızlıkla mücadelede en önemli unsurların başında geldiğini belirtti.

Kış Kabızlığına İyi Gelen Yiyecekler

Dr. Sinan Akkurt, kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında komposto, ıspanak, zeytinyağı, lahana, brokoli, incir, üzüm, keten tohumu, pırasa gibi seçeneklerin üzerinde dururken,  kişinin ağırlığı doğrultusunda hesap yaparak sahip olduğu her kilogram başına günlük 40 cc su içmesi gerektiğini açıkladı. Armut, elma gibi kabuklu yenebilen yiyeceklerin kabuklarıyla birlikte yenmesinin önemine işaret eden Dr. Sinan Akkurt, kronikleşen kabızlık şikayetinde öncelikle altta yatan nedenin saptanması ve tedavisine yönelinmesi gerektiğini söyledi.