«
  1. Anasayfa
  2. Bülten
  3. 2020’nin Markalaşma Trendleri Bakın Neler Olacak?

2020’nin Markalaşma Trendleri Bakın Neler Olacak?

markalaşmada 2020 trendleri
2019 senesini geride bırakarak 2020’ye girmemize sayılı günler kaldı. Peki şirketler 2020’ye girmeye ne kadar hazır? Markalaşma odağı doğrultusunda öne çıkacak ve markalaşma konusunda firmaların uygulaması gereken trendlerin neler olacağı açıklandı. İşte 2020 senesinin markalaşma trendleri! Son yıllarda Türkiye’de her ne kadar markalaşmanın önemi konusunda farkındalık artmış olsada henüz bu konuda etkin hamleler tam anlamıyla gerçekleştirilmiş sayılmaz. Özellikle Türkiye ekonomisinin %95’ini oluşturmakta olan KOBİ’lerin en temel ve en büyük eksiği olan markalaşma konusunda temel sorumluluklar belli olsa da her yıl değişen bazı trendler söz konusu.
İş dünyası tarafından oldukça yakından takip edilen popüler bütünleşik pazarlama mecrası olan Branding Türkiye Markalaşmada 2020 Trendleri konulu makalesini geçtiğimiz günlerde yayınladı. Makaleye göre 2020 senesinin markalaşma trendleri 3 temel olgudan meydana geliyor.

2020 Senesinin Markalaşma Trendleri

Markalaşmada 2020 Trendleri konusunun değinildiği makaleye göre 2020 senesinde firmaların 3 temel sorumluluğu bulunuyor. Ne mi bu sorumluluklar?
  • Departman Dönüşümü,
  • Dijital Markalaşma ve
  • Kurumsal Akademi

Eğer bu 3 temel sorumluluk başlığı tam anlamıyla yerine getirilmezse bütünleşik pazarlama faaliyetlerinin bir anlamı olmadığını vurgulayan Branding Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni ve Sahibi Mürsel Ferhat Sağlam konuya dair şu ifadelerde bulundu; “Hem analiz hem de strateji olmaksızın ezbere bir üslupla gerçekleştirilen marka danışmanlıkları mutlaka başarısızlıkla sonuçlanıyor. Oysa meseleye en temel açıdan yaklaşıp deyim yerindeyse firmanın hastalanmasına yol açan sebepleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Aksi halde gerçekleştirilen her marka – pazarlama yahut dijital pazarlama aksiyonu, boşuna olmasa da zaman kaybıdır. Zira o şirket bir süre sonra yine aynı sebepten dolayı hastalanacaktır.”

Departman Dönüşümü
Bir şirketi tam anlamıyla şirket yapan departmanlaşmadır. Doğru bir şekilde departmanlaşma ise bir şirketi marka haline dönüştüren en önemli olgudur. Özellikle KOBİ’lerin en büyük problemi haline gelen departmanlaşamama sorunu yüzünden işletmeler markalaşma sürecinde hedefledikleri başarıya bir türlü ulaşamıyor. 2020 senesinde departman dönüşümünün önemine vurgu yapan Sağlam bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlatırken; “departman dönüşümü bir firmada; sorumluluk farkındalığı, şeffaflık, kurumiçi iletişim ve hesap verilebilirlik gibi olguların gerçekleşmesini sağlıyor.” İfadelerinde bulundu.

Dijital Markalaşma
Kapsayıcılık açısından en az bütünleşik pazarlama kadar önemi bulunan ve bütünleşik pazarlamanın bir alt öğesi olan dijital markalaşma 2020’nin markalaşma trendleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Dijital pazarlama ile birlikte marka yönetimi, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırıldı. İçerisinde uzmanlık, süreç ve 30+ kavram barındıran bu yeni nesil kavram, 2020 senesinde de firmaların markalaşmasında oldukça büyük ve önemli bir rol oynayacak.

Kurumsal Akademi
Dünyada sürekli her şey değişiyor. Başarıyı yakalayabilmek için bu değişimin yakından takipçisi olmak hatta değişimi etkileyebilmek oldukça önemli. Bu ise sadece ve sadece eğitim ile mümkün oluyor. Bu sebeple günümüz firmalarının sorumluluklarından biri haline gelen şirket içi geliştirici eğitimler, “kurumsal akademi” ile sistematik bir şekilde gerçekleştirilirse markalaşmada önemli bir adım atmayı başarmış olacak. Özetleyecek olursak, Markalaşmada 2020 Trendleri arasında firmaların kurumsal sürekli eğitim merkezi oluşturması konusuda yer alıyor.