«
  1. Anasayfa
  2. Bülten
  3. Diş Sıkma Problemine Botoks Tedavisi Çözümü

Diş Sıkma Problemine Botoks Tedavisi Çözümü

diş sıkma

Diş Hekimi Pertev Kökdemir diş sıkma problemi için uyarıyor: “Gece farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor ve bu sebeple sabahta çene ağrısı ile mi uyanıyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise stresin sebep olduğu günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan ‘Bruksizm’ sizin de kapınızı maalesef çaldı demektir.”

Günlük hayatta yaşanılan strese bağlı olarak insanlarda dişleri sıkmaya yol açan ‘Bruksizm’ ile ilgili tüm merak edilen soruları Diş Hekimi Pertev Kökdemir cevapladı:

İşte Diş Sıkma Sorunu İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Kimler daha çok diş sıkıyor?

Diş sıkma sorunu öncelikle strese bağlı olarak oluşan bir durumdur. Ancak ağızdaki mevcut eksik dişler, hatalı dolgular ve yanlış yapılan porselen köprüler de çene kapanışını olumsuz açıdan etkilediğinden diş sıkmaya yol açabilmektedir. Özellikle sınav dönemlerinde olan öğrenciler ile yoğun stres altında olan yöneticiler ve çalışanlar diğer insanlara göre daha çok diş sıkma eğilimine sahiptir.

Okul veya iş stresi diş sıkmaya sebep olur mu?

Bu sorunun cevabı maalesef evet. Günümüzde gerek iş hayatının yaşattığı stres gerekse de okul hayatı ve sınav stresi fazla olduğu için diş sıkma sıklıkla görülebilen bir durumdur. Kişinin stresli olduğu belli dönemlerde daha çok gece rastlanılan bir durum olsa da, yine de gün içerisinde de görülebilmektedir.

Diş sıkmanın dişlere ne gibi zararları vardır?

Diş sıkma sorunu, diş minelerinde ve dolgularda ya da mevcut porselen restorasyonlarda aşınmalara ve hatta kırıklara yol açabilir. Aynı zamanda çene eklemi içerisinde bulunan eklem sıvısının azalmasına bağlı olarak eklem yuvasında ve aşında aşınmalara, ağız açmada ağrılara da sebep olabilir.

Diş sıkma sorunun tedavisi nasıl yapılır?

Diş sıkma problemini yüz kaslarına yapılan botoks işlemi ile azaltmak mümkündür. Ayrıca buna ek olarak hastanın ağız ölçüsüne göre özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar ile ekleme ve dişlere verilen zarar azaltılabilir. Daha ileri eklem problemlerinde ise cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir.

Diş sıkan bir kişi tedavi görmezse bu nelere yol açar?

Dişlerinde meydana gelen aşınmalara bağlı olarak mine tabakası neredeyse yok olur. Bu durum enfeksiyona ve çürümeye açık bir diş yapısına dönüşürken, estetik anlamda da hastayı rahatsız edebilecek bir görünüme sebebiyet verebilir. Aşınmalara bağlı hastanın daha yaşlı görünmesi, çene eklemlerinde ciddi problemler, yüz yüksekliğinin azalması ve estetik sorunlar oluşur.

Diş sıkma problemi çocuklarda da görülür mü?

Özellikle çocukların ağızlarında hem süt, hem de daimi dişlerinin bir arada bulunduğu dönemlerde tam bir oklüzyon olmadığı için yani çocuklar dişlerini dengeli bir kapanış pozisyonuna getiremediği için diş gıcırdatma problemi görülebilmektedir. Ancak bu durum çoğunlukla normal karşılanmaktadır.