«
  1. Anasayfa
  2. Doğal Bakım Önerileri
  3. Yaz İçin Doğal Saç Bakım Önerileri

Yaz İçin Doğal Saç Bakım Önerileri

doğal saç bakım önerileri

Her ne kadar yaz güneşi saçlarımızı besliyor olsa bile diğer taraftan deniz, güneşlenmek ve kum gibi etkenlere maruz kalmakta saçlarımıza zarar veriyor ve yıpranıyor. İşte siz değerli okuyucularımız için araştırdığımız ve yazın uygulayabileceğiniz hem pratik hem de doğal saç bakım önerileri ile canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarımız en ufacık değişiklikten ve en ufacık sorundan çok kolay bir şekilde etkilenir. Sigara içmek, aşırı stres, dengeli beslenmemek ve spor yapmamak saçlarımızın sağlığını ve parlaklığını etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ayrıca bu faktörlere ek olarak uyku düzeninin de saçlar üzerindeki etkisi oldukça büyük.

İşte Pratik ve Doğal Saç Bakım Önerileri ve Maskeleri;

  • Zeytinyağı: Kış aylarında kuruyan saçları nemlendirerek bahara ve yaza hazırlayan en önemli doğal ürünlerin başında zeytinyağı gelmektedir. Üstelik çok kolay bir şekilde zeytinyağını saçınıza uygulayarak bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Zeytinyağı İle Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Banyodan hemen önce saçınızın dip kısımlarından uçlarına doğru zeytinyağını  yavaş yavaş masaj yaparak sürmeniz bakım uygulaması için yeterlidir. Bu şekilde bütün saçlarınıza ve her kısmına zeytinyağının temas edildiğinden emin olabilirsiniz. Bu işlemin ardından yaklaşık yarım saat kadar saçınızı bone veya benzeri bir materyal ile sararak bekleyin. Sonrasında iyice saçlarınızı yıkayın ve ılık su yardımı ile durulayın. Kurulama aşamasına geçtiğiniz de ise yavaş hareketler ile yumuşak bir havlu yardımıyla kurulama işlemini tamamlayın. Bu aşamada, saç kurutma makinesi saçtaki nemi azaltacağından, saçınızı saç kurutma makinesi kullanmadan kurutmaya özen gösterin.

  • Yoğurt: Saçlarınıza evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bir diğer doğal bakım önerisi de yoğurttur. Yoğurdu maske şeklinde uygulayacaksınız. Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; bal, yarım bardak yoğurt ve birer çay kaşığı elma sirkesi. Tüm malzemeleri bir kaba alarak karıştırın ve sonra oluşan maskeyi saç diplerinize ve uçlarına masaj yaparak nazikçe uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Yoğurt maskesi elma sirkesinin canlandırıcı etkisi ile saçınıza hem daha parlak bir görünüm hem de daha sağlıklı bir form katacaktır.
  • Yumurta ve Bal: Saçlarınız için doğal saç bakım maskeleri arasında yer alan bir başka bakım maske önerisi de yumurta ve baldan oluşuyor. Yumurta ve bal ile kolayca hazırlanan bu bakım maskesi için 1,5 tatlı kaşığı bal ve 2 adet yumurtanın sarısına ihtiyacınız var. Tüm malzemeleri yine bir kabın içerisinde karıştırın ve saçlarınızın uç kısımlarına ve diplerine iyice yayarak sürün. Yarım saat kadar karışımı saçınızda beklettikten sonra ılık su yardımıyla durulayın.

Gelelim bakım maskelerinin ve doğal bakım ürünlerinin dışında saçlarınızın sağlığı için yazın özellikle dikkat etmeniz gereken diğer önerilere.

  • Özellikle havuz ve klor saçların en büyük düşmanlarından biridir. Bu sebeple, havuza girmeden hemen önce saçlarınızı mutlaka ıslatın. Bunun sayesinde saçlarınız kuruyken direk klorlu su ile değil normal su ile temas edeceğinden klorun zararı da azalacaktır.
  • Yüzerken eğer bone takmıyorsanız sudan çıktıktan sonra mutlaka saçınızı doğal su ile duşta yıkayın. Bu şekilde klorun güneş ile birlikte saçınızda kuruması sonucu oluşabilecek zararları en aza indirmiş olacaksınız. Klorlu su saç derinizi hassaslaştırır ve saç yapınıza zarar verir.
  • Aşırı sıcak havalarda saçınızı mümkünse aşırı sıcak hava ile kurutmayın. Çünkü bu işlem saçların cansızlaşmasına ve kırılmasına yol açar. Bu sebeple kurutma makinesini kullanırken soğuk ayarda olmasına özen gösterin.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *