«
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Yaz Ayları Onunla Güzel! Bu Tarif Kaçmaz

Yaz Ayları Onunla Güzel! Bu Tarif Kaçmaz

kavunlu sorbe

Yaz aylarının kavuran sıcak havalarında serinleme ihtiyacı duyan herkesin aradığı ve aklına gelen ilk şey kuşkusuz dondurmadır. Peki, yapması bir o kadar keyifli olan ve aynı zamanda dondurmanın yerini de fazlasıyla tutabilecek bir tat daha olduğunu biliyor muydunuz?

Evet aranızda tahmin edenler olabilir, ama edemeyenler için hemen açıklayalım. Özellikle aşırı sıcakların bizi fazlasıyla yorduğu yaz aylarında pratik bir şekilde şipşak hazırlanışı ile harika bir alternatif sunan sorbelerden bahsediyoruz.

Dondurmaya benzeyen ancak içerisinde dondurmada yer alan süt ve yumurtanın olmadığı, sadece meyve suyu ve meyve püresi ile yapılan sorbe tarifimiz ile içiniz ferahlayacak ve bu yazın vazgeçilmez tatlısı olarak hayatınızda ve buzluğunuzda yerini her daim alacak.

Evet sadece birkaç adım ile ferahlamaya hazır mısınız? O halde yazın baldan tatlı meyvelerinden olan kavun sorbesi için gerekli olan malzemeleri vererek tarifimize başlayalım.

Kavun Sorbesinin Malzemeleri;

  • 1,5 kilogram taze kavun,
  • 1 adet limon suyu ve
  • 1 su bardağı su

Kavunlu Sorbe Nasıl Yapılır?

1. Kavunu ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini temizleyin.
2. Çekirdeklerini çok iyi bir şekilde temizlediğinizden emin olduğunuz kavunun kabuklarını soyun. Ancak soyarken kesinlikle yeşil olan kabuk kısımlarını almamaya özen gösterin.
3. Minik parçalar halinde kavunları dilimleyin.
4. Blender yardımı ile kavunları iyice püre haline getirin.
5. Püre haline gelen kavunlara, limon suyunu ve suyu ekleyerek karıştırın.
6. Eğer dondurma makineniz var ise; yaklaşık 10 dakika kadar orta hızda hazırladığınız karışım yoğunlaşana kadar işleyin. Karışımı orta boy bir kaba yerleştirerek, derin dondurucunuzda 24 saat kadar bekletip, ardından servis yapabilirsiniz.
7. Dondurma makineniz yoksa da; hazırladığınız karışımı cam bir kasenin içerisine koyun ve 1 saat ara ile çıkarıp, hızla karıştırıp tekrar dondurucuya yerleştirin. Bu karıştırma işlemini 3 kez tekrarladıktan sonra yaklaşık 12 saat kadar dinlenmeye bırakıp, tam kıvamını aldıktan sonra sorbeyi servis edebilirsiniz.

Dilerseniz servis ederken sorbenin üzerine Hindistan cevizi veya kavun parçalarıyla da süsleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *