«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

oje lekesi çıkarma yöntemleri

Güzelim giysilerinize ojeniz bulaştı ve nasıl çıkartacağınızı bilmiyor musunuz? O halde bu haberimiz tam size göre. Püf oje lekesi çıkarma yöntemlerini siz değerli “Online Kadın Dergisi” okuyucularımız için araştırdık.

Giysilerden Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Adım adım oje lekesi çıkarma yöntemleri;

1- Aseton içeren oje çıkarıcısı kullanarak;

Desensiz ve beyaz kağıt havluyu, pamuğu veya bezi asetonla ıslatın (Aynı işlemi, aseton içermeyen oje çıkarıcılar ile de yapmanız mümkün. Bunlar daha güvenli olup, etkileri daha azdır.)

2- Kumaşın iç kısmında ve küçük bir dikiş yerinde oje çıkarıcısını test ederek, kumaşa zarar verip vermediğinden emin olun. 

3- Oje çıkarıcısı olarak hazırladığınız ve asetonla ıslatılmış olan pamuğu, bezi veya beyaz kağıt havluyu, lekenin üzerinde ovmadan bastırın. (Bu işlemi uygulamadan önce oje lekesinin hemen altına kalın 4-5 katlı bir bez veya kağıt havlu koyarak, oje lekesinin giysinin lekesiz olan kısmına geçmesini engelleyin.)

oje lekesi çıkarma yöntemleri

4- Bez, pamuk veya kağıt havlu, oje lekesini emdikçe değiştirin ve bu değiştirme işlemini sık sık tekrarlayın.

5- Eğer oje lekesi kumaşın arka kısmına geçmişse, yukarıdaki işlemi oje lekesinin her iki kısmına birden birkaç kez uygulayın.

6- En son işlem olarak, kumaşı talimatında belirtildiği şekilde yıkayın ve kurutma makinesini kullanmadan doğal yollardan kurutun. Beyaz kumaşlarda eğer oje lekesi kalırsa ve talimatında varsa ağartıcı da kullanabilirsiniz.

Not: Bahsetmiş olduğumuz oje lekesi çıkarma yöntemleri, yıkanabilir ve su ile temas edebilen kumaşlar için geçerli olup, hassas ve sadece kuru temizleme yapılabilen kumaşlar için profesyonel leke çıkarıcılar ile desteklenen kuru temizleme servislerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *