«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Her Spor Her Yaşa Uygun mu?

Her Spor Her Yaşa Uygun mu?

spor

Sporla birlikte çocukların yaratıcılıkları gelişir ve sorumluluk duygusu kazanırlar. Aynı zamanda işbirliği ve yardımlaşmayı öğrenir ve hem arkadaşlarına hem de oyun kurallarına saygı gösteren bireyler olurlar. Sporu hayatımıza küçük yaşlardan dahil etmek konusunda oldukça bilinçlendiğimiz şu günlerde bazı konulara dikkat etmek gerekiyor.

Çocuğunuzu spora yönlendirirken dikkat etmeniz gereken unsur yaşına uygun spor dallarını seçmektir. Her yaşta yapılabilecek spor dalları farklı olduğundan arkadaşınızın oğlu basketbola gidiyor diye kendi çocuğunuzu basktebol oynamaya zorlamak büyük hata olur. İstediği sporu çocuğunuzun seçiyor olması gerekli. Sporda kullanılacak aletler çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır. Yaşı küçük olan çocukların,örneğin basketbol oynayacaklarsa mini basketbol topu ve çocuklar için olan potaları kullanmaları gerekir. Kemiklere ve eklemlere ağır gelecek sporların erken yaşta seçilmemesi önemli.

  • 2-3 yaş grupları için; Bahçede yürüme, koşma, dans etme, gözetim altında suda oynama ve deneyimli kişilerle birlikte jimnastik eğitimi uygun olacaktır.
  • 4-6 yaş grupları için; İp atlama, dans etme, yüzme, jimnastik ve bisiklete binmek fakat 3 tekerlekli bisikletlerin seçilmesi uygundur.
  • 7-10 yaş grupları için; Yüzme, basketbol,futbol, jimnastik, bisiklet, tenis ve voleybol gibi dallar bu yaş grubu için uygundur.
  • 10 yaş ve sonrası gruplar için; Önceki yaşlarında başladıkları spor dallarına daha organize olarak devam edebilirler. Bunun dışında; atletizm ve küreğe başlayabilirler.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *