«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Elleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Elleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

el bakımı

Yaşını gizlemek için her türlü bakım yolundan geçen, bin türlü yolu deneyen güzel ve alımlı bayanlar, peki ama ellerinizin bakımına ne kadar önem veriyorsunuz?

Vücudumuzda bulunduğumuz yaşı en fazla gözler önüne seren yerin ellerimiz olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar sonucunda vücutta en çabuk yaşlanan yerin ellerimiz olduğu kanıtlanmış, hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple eğer olduğunuz yaştan daha genç bir görünüme sahip olmak istiyorsanız ellerinizin bakımına öncelik vermenizi öneriyoruz.

Vücudun ağır işçisi olarak ta adlandırabileceğimiz ellerin kendisini yenileyebilmesi için güzellik salonlarında uygulanan kompres ve el banyolarının dışında evde uygulayabileceğiniz etkili ama basit el bakım önerilerini siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Kremi sürüp bırakmayın!

El bakımının püf noktası kuşkusuz ki nemlendiricilerdir.  Nemlendiricinizi elinize sürdükten sonra, parmak aralarına kadar çok iyi bir şekilde yedirmeli ve kremi sürüp bırakmamalısınız. Eğer eliniz çok kurumuş veya çok tahrip olmuşsa bu işlemi, gün içerisinde bolca tekrarlayabilirsiniz.

Geceleri hücrelerimiz kendilerini yenilediğinden, nemlendiricilerin etkisi de her zamankinden çok daha fazla olur. Bu sebeple gece yatarken uyguladığınız bakım listesine mutlaka el bakım nemlendiricinizi de eklemeyi unutmayın.

Eğer uygulayabilirseniz nemlendirici kremi sürdükten sonra ellerinizi bir eldiven yardımıyla belli bir süre kapalı tutarak, çok daha çabuk sonuç alabilirsiniz.

Suyla teması mümkün mertebede azaltın!

Ellerinizin kurumuş ve çatlamış gözükmesini engelleyebilmek için uyguladığınız bakımların dışında, dikkat etmeniz gereken hususların başında, çok fazla suyla temas etmemeye özen göstermek gelir. Eğer ev hanımıysanız ve suyla gün içerisinde çok fazla haşır neşir olmanız gerekiyorsa, içi pudralı eldivenleri tercih edebilir ve sulu aktivitelerin ardından hemen bakım kremini kullanarak, ellerinizin deforme olmasını önleyebilirsiniz.

El çatlamaları ve el kuruluğunun dışında kadınlarda oldukça yaygın olarak görülen bir diğer cilt sorunu da tırnak kırılmaları ve çatlamalarıdır. Evde hazırlayıp kolayca uygulayabileceğiniz tırnak kırılmalarına ve el kuruluğuna iyi gelebilecek doğal losyon tarifi ile bu sorununuzdan kurtulmanız mümkün.

İşte değerli okuyucularımız için araştırdığımız bitkisel el bakım losyonunu;

El bakım losyonunun malzemeleri:

  • Limon suyu ve
  • Zeytinyağı

El bakım losyonunun hazırlanışı:

  1. Bir limon su ile üç damla zeytinyağını karıştırın.
  2. Bu karışımı ellerinize masaj yaparak sürün.
  3. Yarım saat bekledikten sonra bir parça pamuk yardımıyla ellerinizi silip, yıkayın.

Limon suyunun içerisinde var olan C vitamini ölü hücreler üzerinde peeling işlevi yapıp, lekelerin yok olmasında etkili rol oynar. Ayrıca maskenin içerisindeki zeytinyağı da kuruluğu gidererek, cildin yumuşamasını sağlar.

Evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal el bakım karışımının dışında, tırnak ve el kuruluğu beslenme ile de yakından ilişkilidir. Bu sebeple vücudunuza nem katabilecek yiyecekleri fazlasıyla tüketmenizi ve günlük ortalama 2,5 litre su tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *