«
 1. Anasayfa
 2. Doğal Bakım Önerileri
 3. Dolgun ve Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Dolgun ve Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

sağlıklı saçlar

Her kadının en güçlü silahı saçlarıdır. Sağlıklı, parlak ve dolgun saçlar bir kadının göz alıcı görünmesi için yeterlidir. Peki, her kadının rüyası olan bu güçlü saçlara sahip olabilmek için kendimize yeterli özeni gösteriyor muyuz? Günlük yaşantımızda hiç de zorlanmadan kendimize ayıracağımız birkaç saat bu sağlıklı saçlara kavuşmamızda yardımcı olacaktır.

1-Stresten uzak durun

Her türlü rahatsızlığın nedeni olan stres maalesef saçlarımızı da çok ciddi derecede etkiliyor. Her şeyden önce kendi ruhsal sağlığımız için bizi üzecek kişi ve olaylardan kendimizi uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Kendini ruhen dingin, huzurlu, güçlü hisseden kişinin saçları da sağlıklı, canlı gözükür. Saç köklerimize zarar veren stresten arınabilmek için gün içinde olumsuzluklarla karşılaştığımız zaman,

 • Gözlerimizi bir dakikalığına kapatalım.
 • Burnumuzdan derin bir nefes alalım.
 • Havayı içimizde hissedelim.
 • Yavaşça nefes alalım ve nefesi burnumuzdan vermeye odaklanalım.

Bu nefes egzersizini istediğiniz zaman ve istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz, kendinizi çok daha sakin ve rahatlamış hissedeceksiniz.

2-Saç Masajı

Günün yorgunluğu ve stresinden saç köklerinizi canlandırarak arının. Kuaförünüzden saçınıza masaj yaparak profesyonel saç yıkama talep ediniz. Saç masajı yapmak aslında kolay bir işlemdir. Profesyonel destek almadan kendiniz de çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Parmak uçlarınızı nazikçe başınıza değdirin ve saç deriniz üzerinde daireleri çizerek hareket ettirin. Bu işlem ile saç derisindeki kan dolaşımı hızlanır, kök hücreleriniz canlanır ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz. Aynı zamanda, boyun, şakak ve kulak çevrenize de uygulayarak kendinizi şımartabilirsiniz.

3-Saçlarınızı doğru şekilde yıkayın

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için öncelikle saç tipinize uygun olacak en faydalı şampuanı belirleyin. Çok kuru saçlar için; şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz. Normal saçlar için ise; şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin, hemen ardından iyice durulayın. Eğer başınızda şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kural şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra gıcırdar gibi olması gerekiyor. Saçlarınızın mümkün olduğunca sıcak su ile temasından kaçının, ılık su ile yıkamaya özen gösterin. Saçlarımız gereğinden fazla sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler, son durulamada saçlarını soğuk su ile yıkayabilir. Soğuk su, saçlardaki kan dolaşımını harekete geçirir, gözenekleri kapatır ve mükemmel bir parlaklık verir.

4- Saç kremi kullanımı

Kremi saçlarınızın uçlarına ve aşağı sarkan kısımlarına sürün. Saç diplerinizin özellikle ilk 3 santimine gelmemesine özen gösterin. Saç kremi saç kökleri için üretilmemiştir, saç köklerinizi yağlandırır. Saç kremi saçlarınızın daha rahat taranması ve daha yumuşak olması için üretilmiştir. Ayrıca köklerde çıkan yeni saçların ek bir bakıma ihtiyacı yoktur.

5-Doğru besin ve vitaminleri tüketmeye dikkat edin

Özellikle K ve C vitaminleri, protein ile kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketildiğinde, saçlar daha güçlü ve parlak olur.
Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için beslenme ve diyet programlarınıza aşağıdaki sebze-meyve ve baklagilleri de eklemeyi unutmayın.

 • Tatlı patates,
 • Yeşil mercimek,
 • Avokado,
 • Karalahana ve
 • Ispanak

6-Saç şekillendirici ürünleri çok sık tüketmeyin

Saçı şekillendirmek için kullanılan jöle, köpük, sprey gibi şekillendiricilerin çok fazla tüketilmemesini öneriyoruz. Tüketildiği gün sonunda da saçtan yıkanarak arındırılması gerekir. Bu tür ürünler yapıştırıcı etkiye sahip oldukları için, bir süre sonunda saçın dibine çökmekte ve uzun vadede saçın tıkanmasına sebep olmaktadır.

7-Bol bol su için

Bildiğiniz üzere yaşam kaynağımız olan suyun vücudumuza sayısız faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri de saç sağlığımız için geçerlidir. Sağlıklı bir yetişkinin 1 günde ortalama 8 veya 9 bardak su tüketmesi önerilir. Su; insan vücudunun başlıca kimyasal bileşeni olup, vücut ağırlığının %60’ını oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler suya bağlıdır. Örneğin su organlardaki toksinleri vücut dışına atar, hücrelere besin taşır ve kulak, burun, boğazda bulunan dokular için nemli bir ortam sağlar.

Su eksikliği dehidrasyona yol açabilir. Dehidrasyon, vücuttaki normal fonksiyonları sürdürmek için yeteri kadar su tüketilmeyen durumlarda görülür. Hafif dehidrasyon vücudun enerjisini tüketebilir ve kişinin yorgun düşmesine sebep olabilir.

8-Saçlarınıza karşı nazik olun – Doğru şekilde tarayın

Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli, mümkünse kauçuk veya ahşaptan, el yapımı bir tarak kullanın, ucuz plastik tarakları tercih etmeyin. Saçı küçük tutamlara ayırın. Geniş dişli tarak kullanarak ve saçı açmaya aşağıdan başlayarak tarayın. Saçı daima aşağıya doğru tarayın. Mutlaka tahta veya şimşir tarak kullanın. Plastik ve benzeri sentetik maddelerden yapılmış tarakları kullanmayın. Saçı asla çekiştirmeyin ve zorlamayın. Açmakta zorlandığınız tutamların üstünden elinizle tutarak saç kökünün çekilmemesine dikkat edin.

9- Saçlarınıza mümkün olduğunca az işlem uygulatın

Fön, düzleştirici, maşa röfle, boya, balyaj gibi uygulamalar saçlarımızın gücünü kaybetmesine ve çabuk yıpranmasına yol açmaktadır. Mümkün olduğunca bu işlemlerden uzak durmaya çalışın. Özellikle saç diplerinize yapılan kimyasal işlemlerden kaçının. Evinizde yapacağınız kurutma işlemlerinde dahi hassas davranmaya özen gösterin. Bizim size önerebileceğimiz kurutma işlemi şu şekilde gerçekleşmelidir. Saçları yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havluyla önden kurutun. Fön makinesini en düşük ayara getirip, saçları çok fazla karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin: sonra fönü daha yüksek ısıya getirip, yuvarlak bir fırçayla şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *