«
  1. Anasayfa
  2. Eğlence
  3. Bu Okulları Bırakmak Zor

Bu Okulları Bırakmak Zor

green school

Sabah yataklarında biraz daha uykuya ihtiyacım var diye şikayet eden öğrenciler, bu okullara daha erken gitmek için sizi uykunuzdan kaldırabilir. Eğitim sistemleri ve farklı mimari özellikleriyle bu okullar, bizim zamanımızda neredeydiniz dedirtiyor. Akademik eğitim kadar ruhsal gelişime de önem veren bu okullarda kağıt ve kalem kullanılmıyor. Oldukça farklı eğitim anlayışına sahip bu okullar zamana ayak uydurmak yerine bugünün ötesine geçiyor. Bu tür okulların amacı daha özgür davranan ve düşünen bireyler yetiştirmek. Sıra dışı bu okullara hep birlikte göz atalım.

Green School

Bali’de bulunan bu değişik okulun farkı tamamen ‘organik’ bir okul olması. Evet yanlış okumuyorsunuz bu okul %100 organik ve bu özelliğiyle fark yaratıyor. Güneş panellerinden elde edilen elektriğiyle, beton kullanılmadan tamamen bambudan yapılmış binasıyla ve yaklaşık 80 dönümlük bahçesi ile bu okul adının hakkını kesinlikle veriyor. Eğitim vermeye 2008 yılında başlayan okulun öğrenci sayısı başlarda 98 iken 2014 yılında ise bu sayı 400 öğrenciye çıkmıştır. Yabancı okullardan gelen çocukların ağırlıklı olduğu okulda işlenen konular yeşil mimari ve kentsel tarım, hayvanlar ve çevredir. Okulun amacı çevrenin ve dünyanın sürdürülebilirliğini savunan eleştirel ve yaratıcı düşünürler yetiştirmek.

green school

Phuket International Academy

Okulda futbol sahası, yüzme havuzları, tenis kortları ve stadyum bulunuyor. Kullanılan dili İngilizce olan ve farklı ülkelerden gelen çocukların birlikte okuduğu uluslararası bir okul. 18 aylıktan başlayarak 18 yaşına kadar okuma imkanı sunan Phuket’in kuzeyindeki bu okul yatılı okuma fırsatı da sunuyor. Okulda öğrencilerin ruh ve beden gelişimlerine çok önem veriliyor. Bu sebeple bisiklet, yüzme, tenis ve kaykay gibi spor dallarına yatkın olan öğrenciler spor akademileriyle yarışabilecek şekilde desteleniyor. Büyük bir yeşil alanı bulunan okulda öğretmenleriyle meditasyon yapan öğrencilere rastlamanız mümkün. Okulda her gün taze sebzelerle yapılan organik yemekler bulunuyor.

phuket

Steve Jobs School

Diğer adıyla iPad okulu olarak bilinen bu okul Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunuyor. Oldukça farklı bir eğitim sistemi uygulanan okulda sınıfın olamazsa olmazlarının başında gelen  defter, yazı tahtası ve kitap bulunmuyor. Derslerde iPad’ler kullanılarak yarım saat boyunca çeşitli konularda workshoplar veriliyor ve her öğrenciye 6 haftalık özel bir gelişim planı hazırlanıyor. Sınıfta oturma düzeni bulunmadığından öğrenciler istedikleri yere oturabiliyor. Her öğrencinin gelişimine önem verilen bu okulda öğrencilerin okula bütün gün devam etme zorunlukları bulunuyor.

steve jobs

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *