«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Bilgisayarda Çocukları Bekleyen Tehlike

Bilgisayarda Çocukları Bekleyen Tehlike

Peki, ama çocukları internetteki tehlikelerden nasıl koruyabiliriz

Çağımızın en güçlü ve etkili kitle iletişim kaynaklarından biri haline gelen bilgisayarlar ve yaşamımıza birden bire giren internet, bilgilenme, haberleşme, işlem yürütme, eğlence ve eğitim fonksiyonlarıyla hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmayı başarmıştır. Günümüz toplumunda çocuklar, bilgisayarla küçük yaşlarda tanışmakta; okulda ve evde, gerek eğlence için gerekse ödev için bilgisayardan fazlasıyla yararlanmaktadır.

Bu açıdan bakıldığı zaman internet çağı, teknolojiyi iyi kullanan çocukları ileriye taşıyabilecek etkenlerin başında gelmektedir. Çocuklarının, bir eğlence, eğitim ve iletişim aracı olarak bilgisayarlardan etkin ve doğru bir şekilde yararlanmaları adına birçok ebeveyn, hem çağa ayak uydurmak hem de bilgiye daha etkin ve çabuk bir şekilde ulaşmak için çocuklarına bu imkanı sunmak istemektedir. Ancak; başta çocuklar olmakla birlikte gençler, internet ve bilgisayar kullanırken çok çeşitli güvenlik tehditleri ve risklerle karşı karşıya kalmakta.

Bu konu, oldukça önemli ve hiç bir şekilde göz ardı edilemeyecek kadar hassastır. Anne ve babaların nasıl ki kendileri yanlarında olmadığı zaman çocuklarının nerede ve kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa; aynı şekilde uçsuz bucaksız ve başıboş bir ortam olarak nitelendirebileceğimiz internet ortamında da çocuklarını kontrolsüz bir şekilde bırakmayarak, onları her türlü tehlikeden koruması gerekmektedir.

Peki, ama çocukları internetteki tehlikelerden nasıl koruyabiliriz

Peki, ama çocukları internetteki tehlikelerden nasıl koruyabiliriz?

Çocukları internetten korumak için yapılması gerekenler;

  1. Çocuğunuzun internet bağlantılarını kontrol altında tutmaya özen gösterin,
  2. İnternet gizliliği hakkında çocuklarınızı bilgilendirin ve kişisel bilgilerini paylaşmamaları için uyarın,
  3. Akıllı telefonların da birer bilgisayar olduğunu unutmayın ve bilgisayardaki kontrollerinizi telefonlar için de uygulayın,
  4. Ebeveyn kontrolü yazılımlarını kullanarak, çocuklarınızın yaşlarına uygun olmayan web sitelerine erişimlerini engelleyin,
  5. İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini belli aralıklarla inceleyin.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *