«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Anaokulunda İlk Gün

Anaokulunda İlk Gün

anaokulu

Anaokulu eğitimin en temel ayağıdır. Durum böyle olunca ebeveynler içinde doğru ve en verimli anaokulu seçmek ayrı bir telaştır.

Ebeveynler, çocuklarının gideceği anaokulunun hem eğlenceli hem de aynı zamanda ilkokula en iyi şekilde hazırlayabilecek bir anaokulu olmasını isterler.

Eskiye oranla yuvaya başlama yaşı annelerin iş hayatında daha fazla yer alması ile birlikte 2 hatta 3 yaşa kadar düştü. Bu nedenle küçük yaş çocuğun anaokuluna adapte olabilmesi ve annesini bırakabilmesi daha da zor bir hale geldi.

Çocuğunuzu anaokuluna başlatmadan önce uygulayabileceğiniz birkaç çözüm işinizi kolaylaştırabilir. Çocuğunuzla birlikte göndermeyi kararlaştırdığınız anaokulunu veya tanıdık bir anaokuluna giden arkadaşınızın çocuğunu ziyaret edebilirsiniz. Bunun için anaokulu müdüründen izin almanız ve özellikle mola saatine denk gelmeniz yeterli olacaktır.

Gitmeden önce onu heyecanlandırabilir ve bütün çocukların burada ne kadar keyifli oyunlar oynadığından, bir sürü oyun arkadaşı kazandıklarından bahsedebilirsiniz. Orayı bir oyuncak evi olarak görmesini sağlayın. Ziyaret esnasında izin alarak birkaç oyunu oynamasına olanak tanıyın. Bırakın dilediği gibi eğlenebileceği şekilde 15 dakika anaokulunda vakit geçirsin. Çocuk için ilk izlenim önemlidir. İlk deneyimde anaokulundan keyif alması bir daha gitmek istemesini sağlayacak en önemli faktör olacaktır.

Çocuğunuz Anaokuluna Başladığında Yapmanız Gerekenler?

Çocuğunuzu hazırlamak için sevdiği bir kurabiyeyi çantasına sabahtan koyup aktivitelere katıldıktan ve arkadaşlarıyla güzel vakit geçirdikten sonra mola saatinde kendisine bir ödül vermesini söyleyin.

Ebeveynler, ilk anaokulu gününde çocukları farkına varmadan oradan asla uzaklaşmamalıdır.  Böyle yaptığınız zaman çocuğunuz daha çok paniğe kapılır ve size olan güveni sarsılır. Bütün günü onla birlikte geçirin demiyoruz. Bütün gün o alışsın diye beklemekte büyük hata olacaktır. Siz orada olduğunuz sürece alışması zor olacak ve ertesi gün sizin tekrardan yanında olmanızı isteyecektir. En doğrusu ona ne kadar süre daha yanında kalacağınızı ve sonrasında işe gitmeniz gerektiğini kendinizden emin bir şekilde söylemeniz olacaktır.  Akşam evde buluştuğunuzda çikolatalı bir süt eşliğinde herkesin kendi gününü anlatmasını teklif edebilirsiniz. Sizin güçlü olmanız ve kaygısız görünmeniz çocuğunuzun bu ilk deneyimi için önemli bir yer kaplıyor.

Çocuğunuzun ilk anaokulu gününün keyifli ve kolay geçmesi dileğiyle…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *