«
  1. Anasayfa
  2. Hande Güler
  3. Uzmanımız Av. Hande Güler’den “Nafakanın Ödenmemesi Hali”

Uzmanımız Av. Hande Güler’den “Nafakanın Ödenmemesi Hali”

hande güler

Sevgili okuyucular, Nafaka ve türleri ile ilgili yazımızın ardından sizlerden gelen “peki bu nafakayı alamadığımızda ne yapacağız” sorularının üzerine bu yazıyı yazma gereği duydum. Şöyle ki,

Mahkeme tarafından nafaka bedeline hükmedilmesine rağmen, nafaka borçlusu eş nafakayı ödemiyorsa öncelikle yapacağımız işlem, icra takibi başlatmaktır. Böylece, icra takibi başlatacağınız tarihe kadar hiç nafaka alamadıysanız, geçmişe dönük 10 yıllık birikmiş nafaka alacağınızı ve bu günden sonra doğacak her ayki nafaka bedeli hakkınızı icra yoluyla talep edebilirsiniz.

Birikmiş nafakalar toplu halde istenebilecektir. Bununla birlikte, ödenmeyen nafakalar için her bir nafaka ayrı ayrı hesaplanmak kaydıyla adi kanuni faize tabi tutulabilecektir.

İcra takibi işlemi ile ilgili bir avukattan yardım almanızı öneririm. Zira takibi başlatmak, duruma göre icra emrinin ya da ödeme emrinin nafaka borçlusuna tebliğ edilmesi ve takibin kesinleşmesi ile devam edilecek cebri icra işlemlerini tarafınızca takip etmek mümkün ise de, zor olabilir.

Nafaka borçlusu olan eşin adına kayıtlı herhangi bir malvarlığının bulunmaması, emekli maaşı almıyor olması vs. halinde ya da nafaka bedelini hiçbir halde ödememesi durumunda İcra ve İflas Kanununun 344. Maddesi uyarınca nafaka hükümlerine uymamak suçundan dolayı nafaka borçlusunun hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilebilir.

Nafaka hükümlerine uymamak suçu şikayete tabi bir suçtur. Bu suçun oluşabilmesi için ilk olarak bir icra takibi başlatılmış ve kesinleşmiş olmalıdır. İkinci olarak borçlu kendisine tebliğ edilen emirde yazılı koşullara uymayarak aylık nafaka bedelini ödememiş olmalıdır. Bu halde, suçun işlendiğinin öğrenilmesinden itibaren 3 ay ve her halde işlenmesinden itibaren 1 yıl içinde nafaka alacaklısı şikayet hakkını kullanarak nafaka hükümlerine uymamak suçundan dolayı İcra Ceza Mahkemesine başvurarak nafaka borçlusunun tazyik hapsi ile cezalandırılmasını talep edebilecektir.

Nafaka ve sair Aile Hukuku ile ilgili her türlü dava ve Danışmanlık talepleriniz için hande@handeguler.av.tr mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler,

hande güler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *