«
  1. Anasayfa
  2. Egzersiz
  3. Depresyona Karşı Yoga Hareketleri

Depresyona Karşı Yoga Hareketleri

depresyon için yoga

Hatha Yoga, bedendeki deri, kas ve kemiği hizalamak için tasarlanmış fiziksel egzersizleri (asana, pozlar) ve nefes çalışmalarını (Pranayama) içerir. Batı’da uygulanan birçok yoga tarzı, Hatha Yoga’nın kollarıdır. Hatha Yoga, fiziksel, zihinsel, duygusal yönlerimiz, en sübtil halimiz, en tarifi zor iç doğamız yani sahip olduğumuz her ne varsa onu hammadde olarak kullanır. Amaç bunları kullanarak, öğrenmeye , görmeye, tüm hayal gücümüze, idrak yeteneğimize, tutkumuza, enerjimize, spiritüel yaşamın farkındalığımıza kendimizi açabilmektir.

Hatha Yoganın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını vermek gerekirse;

  • Pozlar ve nefes çalışmaları bedende tıkalı olan kanalları açar, akışkanlığı sağlar. Böylece nefes ve enerji özgürce, rahatça akar. Nasıl tıkanmış atık borularını tekrar işler hale getirmek için tedbir alıyorsak aslında aynısı bedenimiz için de geçerli.
  • Sinir sistemini yeniden şekillendirir ve daha dingin hale getirir.
  • Nefes ve enerji özgürce akınca ve sinir sistemi dinginleşince, bedende denge sağlanır. Bedendeki bu denge, kendini zihinde berraklık ve kalpte ılımlılık, sükunet olarak gösterir.

Dengeli beden,  özgür ve kısıtlanmamış zihin, açık  ve cesur  kalp, zorluklar karşısında daha dik ayakta kalabildiğimiz, kendi merkezimizden kopmadan içinde bulunduğumuz şartlara rağmen iç huzurumuzu koruduğumuz bir yaşamın anahtarını bize sunar

Son yıllarda yapılan araştırmalar yoganın depresyona karşı olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Yukarıda bahsettiğimiz faydalarına ilaveten yoga, anksiyete ve depresyon tedavisinde başarılı sonuçlar vermiştir. Asana uygulaması, kortizon ve adrenalin gibi stres hormonlarının seviyesini düşürerek bedeni gevşeme moduna getirmiştir. Beden ve zihin gevşemeye başlayınca kişi hislerinden kaçmak yerine onlarla birlikte kalmaya ve depresyon halini tetikleyen psikolojik faktörlere bakmaya başlar.

Hem bedeninizi gevşetmek hem zihnin kıskacından kurtulmak için uygulayabileceğiniz yoga pozlarını sizler için bir araya getirdik. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir alanı, yaklaşık 15-20 dakikalığına kendinize ayırarak aşağıdaki sırtı, omuzları, kalçaları, bacakları açmaya yönelik pozları sırasıyla uygulamanızı tavsiye ederiz. Daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz kendi seçeceğiniz bir Güneşe Selam serisini üç ila beş kez tekrarlayabilirsiniz. Pozları her iki tarafta da yaptıktan  sonra 5 ila on dakikalık bir meditasyon oturuşu ve devamında sırt üstü uzanarak  son dinlenme pozuyla uygulamanızı tamamlayınız.

Baddhakonasana

Sırt üstü pozisyonda yere uzanın, ayak tabanlarını bir araya getirin. Kollarınızı gövdenin yanına uzatın ya da ellerinizi, alt karna ve göğüs kafesine yerleştirin. Aldığınız her nefesle göğüs kafesinizdeki üç boyutlu açılmayı hissedin, verdiğiniz her nefesle sırtı, kalçaları, bacakları yere doğru ağırlaştırın. Kalçalar ve kasıklardaki açılmayı yoğunlaştırın. Beş nefes kaldıktan sonra ayak tabanlarını yere getirerek dinlenin ve dilerseniz bu kalça açıcı pozu tekrar uygulayın.

Sucirandhrasana  (İğne Deliği Pozu)

Sağ ayak bileğini, sol dizin yukarısına yerleştirin, bacakları kendinize doğru çekin. Sağ kolu, ipliği, iğne deliğinden geçirir gibi, bacakların arasındaki boşluktan geçirip, ellerle sol üst baldırı tutun. Sol alt baldırı yere paralel hale getirin. Ayaklardaki aktivasyonu korumak için ayak parmaklarını dizlere doğru çekili tutun. Üç ile beş nefes kaldıktan sonra diğer tarafta bu kalça açıcı pozu uygulayın.

Gomukhasana

Bacakları öne doğru uzatarak yerde oturur pozisyona gelin. Sağ bacağı sol bacağın üzerine getirerek sağ topuğu sol kalçanın yanına yerleştirin. Sol dizi bükerek, sol topuğu sağ kalçanın yanına getirin. Sol dirsek tavanı, sağ dirsek yeri gösterecek şekilde dirsekleri bükerek, el parmaklarını kenetleyin ya da ellerle bir kemeri tutun. Omuzları ve kalçaları açan bu pozisyonda beş nefes kaldıktan sonra pozu diğer tarafta yapın.

Güvercin Pozu

Sağ alt bacağı matın önüne bakacak şekilde yerleştirin. Kalçalarınızın açıklığı izin veriyorsa sağ dizinizi, el bileğinizin dışında kalacak şekilde mata yerleştirin. Sol bacağınızı, sol kalça ile aynı hizada kalacak şekilde arkaya doğru uzatın. Sağ kalçayı içeriye ve arkaya doğru çekerken sol kalçayı ileriye doğru götürün. Üç ila beş nefes kaldıktan sonra diğer tarafta bu kalça açıcı pozu uygulayın.

Anjaneyasana (Alçak hamle pozu)

Sağ ayak önde, sağ dizi yerde olacak şekilde poza girin. Elleri, kalçalara yerleştirerek doğrulun. Önce dengede kaldığınız yeri bulun. Nefes alırken kolları, kulakların yanından yukarıya doğru uzatın, nefes verirken pozun içine yerleşin. Kollar için alternatif; üst  sırtta ve göğüs kafesinde pozu daha fazla hissetmek için dirsekleri bükerek kaktüs kollarını bulun, göğüs kemiğini yukarıya doğru uzatın. Üç ila beş nefes kaldıktan sonra kalça ve üst baldır açıcı bu  pozu diğer tarafta yapın.

www.ranaortanyoga.com

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *