«
  1. Anasayfa
  2. Egzersiz
  3. Menstrüasyon İçin Yoga

Menstrüasyon İçin Yoga

adet dönemimde yoga

İşte gene o gün geldi çattı diye düşünürüz adet dönemi kapıyı çalınca. Öncesinde sinyallarini vermeye başlamıştır zaten. Bedende şişkinlik, aşırı iştah, tatlı krizleri, değişken ruh halleri, ağrılar, sancılar…

Yoga, bu belirtileri hafifleterek daha rahat bir adet dönemi geçirmemizi sağlar. Aynı zamanda, hormonal dengesizliklerin habercisi olan olumsuz yan etkileri azaltarak hormonal dengeyi yeniden bulmamız konusunda yardımımıza koşar.

Menstrüasyon döneminde uygulayabileceğiniz yoga pozlarını sizin için seçtik. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir alanı, yaklaşık 15-20 dakikalığına kendinize ayırarak aşağıdaki pozları sırasıyla uygulamanızı tavsiye ederiz. Bedeninizi dinleyerek, ona neyin iyi geldiğine bakarak kendi üzerinizde bir araştırmaya dönüştürün yoga uygulamanızı.

Supta Baddhakonasana

Ayak tabanlarınızı bir araya getirin, kemeri sakruma ve ayakların serçe parmağı kısmına gelecek şekilde yerleştirin ve sıkılaştırın. Poza bu şekilde yerleşmeniz, üreme organlarının olduğu bölgeyi açar, yumurtalık bölgesinde müthiş bir esneme ve açılma getirir. Kramplar azalır. Alt karna, leğen kemiğine doğru nefeslerinizi alın. Beş ila on dakika bu restoratif pozda kalın.

Çevrilme Pozu

Bir önceki arkaya eğilme pozunu, yumuşak çevirmelerle dengelemek için dizler bükülü olacak şekilde sırt üstü uzanı. Ayakları yanlara doğru yürüterek aradaki mesafeyi arttırın ve dizleri bir araya getirin. Nefes verirken iki dizi birden sağa doğru bırakın, başınızı sola doğru çevirin. Pozda üç ila beş nefes kaldıktan sonra diğer tarafta yapın.

Supta Padangustasana

Sırtüstü uzanın, sağ dizinizi göğüs kafesinize doğru çekin, ayak parmak köklerine kemeri yerleştirdikten sonra bacağınızı yukarıya doğru uzatın. Bacağı tam doksan dereceye getirmek yerine düzleştirmeyi araştırın. Bacakların arkasındaki açılmayı, esnemeyi hissedin. Beş nefes kaldıktan sonra pozu diğer tarafta tekrarlayın.

Baddhakonasana

Ayak tabanlarınızı bir araya getirerek dizlerin ağırlığını yanlara doğru bırakın. Dik omurgayı korumak için bir battaniyenin veya minderin üzerine oturun. Oturma kemiklerini yere ya da yükseltinin üzerine bastırarak başın tepesinden yukarıya doğru yükselmeye devam edin.

Dizleri desteklemek için altlarına blok yerleştirin. Beş ila on nefes pozda kalın. Sonra sağ bacağı ileriye doğru uzatarak bir sonraki poza geçin.

Janusirsasana

Sol dizi bükerek ayak tabanını, sağ baldırın içine yerleştirin. Sağ bacağınızı, kalçanızla aynı hizada tutarak, göğüs kafesinizi, sağ bacağınızın yönüne doğru çevirin. El parmak uçlarını kalçaların iki yanına yerleştirerek destek alın, dik omurgayı bulun. Aldığınız nefesle göğüs kafesinin önündeki açıklığı vurgulayın, nefes verirken, elleri ileriye doğru yürüterek, sağ bacağın üzerine katlanmaya başlayın. Başın altını blokla destekleyin. Başınızın ağırlığını blogun üzerine bırakarak hipotalamus, hipofiz ve pineal salgı bezlerini aktive edin. Üst bedenin ağırlığını yere doğru bırakın, taze kan akışını, baş bölgesine doğru yönlendirin. Beş ila on nefes pozda kalın. Sonra sol bacağı ileriye doğru uzatarak pozu diğer tarafta yapın.

Paschimottanasana

Bu defa iki bacağı birden öne doğru uzatın. Dik omurgayı korumak için yükseltinin üzerinde oturmaya devam edin. Bacaklarla üst bedenin arasına sosis minder yerleştirin. Omurgayı ve boyun bölgesini uzun ve açık tutarak minderin üzerine doğru üst bedenin ağırlığını bırakın. Kolları, iki yana doğru ağırlaştırın ve başınızı bir tarafa doğru çevirin. Bu pozu, yardımcı malzemelerin desteğiyle yapmak sinir sistemimiz üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Beş ila on nefes pozda kalın.

Seriyi bitirdikten sonra sırt üstü uzanarak, gözleri kapatın. Beş ila on dakika son dinlenme pozunda kalın.

www.ranaortanyoga.com

Bir Cevap Yaz

Bu yazı yoruma kapatılmıştır lütfen daha sonra tekrar deneyin veya yöneticiye başvurun.