«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Uykusuz Her Gece

Uykusuz Her Gece

bebek

Anne olmak başka hiçbir duyguyla bağdaştırılamayacak, kusursuz bir duygudur, aynı zamanda da zor zanaattir. Her anne bebeğinin sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı olmasını ister. Çok da haklıdırlar çünkü bebek sağlığı için bebeğin düzenli uyuması oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucu uykunun bebekler için ne kadar önemli olduğu ve uyku eksikliğinin bebek gelişiminde geriliğe neden olabileceği saptanmıştır.

Bebeklerde Gelişim ve Büyüme 

Bebek ve çocukların fakat özellikle bebeklerin sağlıklı gelişip büyüyebilmeleri için uykuya fazlasıyla ihtiyaçları vardır. Bir bebek uykusunu iyi aldığı takdirde büyüme hormonunu salgılar. Bu hormonla birlikte boyları uzar ve sağlıklı güçlü bir fiziğe sahip olurlar. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı tüm bebekler için oldukça önemlidir.

bebek

Bebeklerde Beyin Gelişimi
Uyku sağlığı bebeklerin beyin gelişimi için de fazlasıyla önemlidir. Bir bebek uykusunu yeterli miktarda aldığı takdirde, beyin fonksiyonları sağlıklı ve daha hızlı gelişir. Bu nedenle bebeğinizin ve çocuğunuzun uyku saatlerine çok dikkat edin. Bebeğinizin zeka gelişimine olumlu destek olmanız adına bebeğinizi erken saatlerde yatağa yatırın. Çünkü büyüme hormonu en fazla saat 22.00 ile 02.00 arasındaki dilimde salgılanıyor. Gelişimleri daha hızlı ve sağlıklı olması için bu saat dilimlerinde çoktan uykuya dalmış olmaları gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *