«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Ucuz Kırtasiye Ürünlerinin Saçtığı Tehlike

Ucuz Kırtasiye Ürünlerinin Saçtığı Tehlike

kırtasiye ürünleri

Uzmanlar, okulların açılmasına kısa bir süre kala, kırtasiye ürünleri alırken dikkat etmeleri konusunda velileri uyarıyor. Ucuz kırtasiye ürünlerinin çocuklarının sağlığı açısından tehlikeli olduğunu ve kanserojen madde saçtığını belirten uzmanlar, bu konu ile ilgili ailelerin duyarlı ve dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Çocukları için okul hazırlığı kapsamında kırtasiye malzemeleri alacak olan ailelerin ürün tercihlerinde dikkatli olmaları ve ucuz, sağlıksız, kalitesiz ürünleri tercih etmemeleri hayati önem taşıyor.

Ailelerin kanserojen madde içeren ucuz Çin malı kırtasiye ürünleri yerine yerli malını tercih etmeleri çocuklarının sağlığı açısından oldukça önemli.

Kırtasiye malzemelerinde ağır metallerin kullanıldığını ve bu malzemelerinde  antimon, boyalar, arsenik, kadmiyum, nikel, civa ve krom gibi ağır metallerin kullanıldığına dikkat çeken uzmanlar, bu tip maddelerin ter bezi veya tükürük ile vücuda geçebileceğini belirtiyor.

Özellikle anaokulu öğrencileri farkına varmadan ve bilmeden bu malzemeleri sürekli ağızlarına götürmekte ve küçücük yaşta bu kimyasallara maruz kalmaktadır. Bu konuda ailelerin daha hassas davranması, çocuklarını çok dikkatli bir şekilde uyarması ve her ders çalışma sonunda ellerini mutlaka yıkama alışkanlıklarını geliştirmelerini sağlaması gerekmektedir.

Vücuda geçen bu gibi kimyasal ve zararlı maddeler karaciğere, böbreklere, üreme sistemlerine,  sinir sistemlerine zarar verebilmekte ve kanser riskini arttırabilmektedir.

Uzmanlar okul için kırtasiye malzemeleri alırken CE ve TSE işaretlerine dikkat edilmesini, süslü ve kokulu malzemelerden uzak durulmasını, çok boyalı olmayan ürünlerin seçilmesini, özellikle kokulu silgi alınmamasını, solvent bazlı ürünler yerine su bazlı ürünlerin seçilmesini ve uçucu yapıştırıcıların alınmamasını öneriyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *