«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Tüylü Dostlarımız İçin Aman Dikkat!

Tüylü Dostlarımız İçin Aman Dikkat!

köpek dostlarımız

Hangimiz o saf bakışlara kanmadık ki? Bir bakışlarına kanarak aman canım bir seferden bir şey olmaz diyerek yemeğimizden bir parça tüylü dostlarımızla paylaşmadık mı? Kıyamadığımız için verdiğimiz yiyecekler hayvan dostlarımıza zarar veriyor. Özellikle bazı yiyecekler onlar için oldukça zararlı. İşte uzak durmaları gereken yiyecekler.

  • Brokoli: Brokoli miktarının % 10’u geçmesi gastrointestinal rahatsızlıklara sebep olur. Bu oranın % 25’in üzerine çıkması ölümcül sonuçlara yol açabileceğinden dikkat edilmesi gereklidir.
  • Üzüm-Kuru Üzüm: Belirtileri ilk 24 saat içinde görülür. Bu belirtiler; kusma, ishal ve böbrek yetmezliğidir. Üzüm ve kuru üzümlerin fazlası köpeğimiz için toksittir ve böbreğe zarar verir. 3-4 üzüm zehirlenmeye yol açmaz fakat daha fazla yerse hemen veterinere götürmekte fayda var.
  • Soğan, Sarımsak ve Pırasa: Kızartılmış, kurutulmuş veya başka bir şekilde pişirilmiş tüm bu besinler köpekler için zararlıdır. Köpeklere zarar vermesi için çiğ olmaları gerekmez. 25 gr. soğan 10 kiloluk bir köpeği rahatsız edebilir. Soğanlar, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobini okside ederek zehirlenmeye sebep olurlar. Hemoglobin, akciğerlerdeki oksijeni emer ve sonra besinin enerjiye dönüştürülmesi için beden dokularına bırakırlar. Ancak hemoglobin okside olduğu zaman oksijeni aynı şekilde taşıyamayan kütleler oluşur. Bu küçük kütleler mikroskop altında incelendiğinde kırmızı kan hücrelerinde görülebilir. Veteriner hekimler çok sayıda kırmızı kan hücresinde kütle gördükleri zaman soğan zehirlenmesinden şüphelenirler. Sonuç olarak soğan yiyen köpek anemik olur. Soğan zehirlenmesinin belirtileri; zayıflık, halsizlik, kırmızı renkte idrar, mavi renkteki diş etleri.
  • Çikolata: İsal, kusma, kas kasılmaları, depresyon, bayılma, kalp aritmisi ve koma belirtileridir.
  • Patates Kabuğu: Kusma, ishal, baş dönmesi, ağız kuruluğu, salyalanma, tütün kusma ve kalp atışında hızlanma.
  • Ceviz ve Fındık türleri: Sinir ve sindirim sistemini ve kasları etkileyen zehir içerir.
  • Mantar: İçeriğindeki toksinler tüm vücut sistemini etkiler. Şoka hatta ölüme sebep olabilir.

Can dostlarımızın sağlığı için onlara verdiğimiz yiyeceklere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Onların sağlıklı ve uzun yaşamaları için bu yiyecekelerden uzak kalmalarında fayda var.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *