«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Siz mi Onu, O mu Sizi?

Siz mi Onu, O mu Sizi?

köpek eğitimi

Ellerinde değil, inatçılık onların ruhlarında var. En yakın yürüyüş arkadaşınızla dışarı dolaşmaya çıktığınızda çoğu kez karşılaşacağınız problemlerin başında gelen sorun, hangi yöne gideceğinize karar veremiyor olmanızdır. O sizi, siz onu çekiştirir durursunuz. Korkmayın! Bahsettiğim arkadaşlar; kar, kış demeden onlar için kendimizi dışarı attığımız dostlarımız evcil hayvanlarımız. Niyetleri kötü değildir, sadece çevredeki uyaranlara fazlasıyla hassastırlar. Etraftan aldıkları kokular, sesler ve bizim fark edemeyeceğimiz bir sürü uyaran onların bizi çekiştirerek bir yöne sürüklemesini sağlar. Devamlı sizi çekiştiren bir köpekle yürümek zor, yorucu ve streslidir. Keyifli ve huzurlu yürüyüşler yapabilmek için yapmanız gereken küçük detaylara birlikte göz atalım.

köpek gezdirmekSizi çekiştiren bir köpeği engellemenin tek yolu; tasması gergin olduğu zaman olduğunuz yerde hareketsiz durmak yada yönünüzü değiştirmektir. İstikrarlı bir şekilde sıklıkla bu hareketi gün içinde tekrarlarsanız çabuk sonuç almanız kolaylaşır. Gevşek bir tasmayla ve doğru hizada yürüyen bir köpeğe vereceğiniz ufak ve lezzetli ödüller bu davranışının pekişmesine yardımcı olur.

Beraber yürümek için;

  • Durduğunuz zaman köpeğinizi de durdurup ödüllendirme yöntemiyle oturmaya alıştırın. Bu yöntem ile köpeğinizin ‘otur’ ve ‘bekle’ komutları pekişecektir.
  • Köpeğinizin tasmasını seçerken rahat kullanabileceğiniz bir tasma seçmeye özen gösterin.
  • Köpeğinizin sizinle birlikte ve aynı hizada yürümesini sağlayın.
  • Tasma gerginleştiğinde köpeğinize yanınızda yürümesi için komut verin ve yönünüzü değiştirin. Sizi çekmeye devam ederse hareketsiz olduğunuz yerde kalın. Sakinleşip göz teması kurduğunuz zaman yanınızda olmasını komut ederek onu uyarın ve yürümeye devam edin. Sizi dinleyip doğru şekilde yürüdüğü her zaman onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Uzak durulması gereken tasmalar köpek çekiştirdiği zaman boynunu acıtan ve sıkan tasmalardır. ‘Boğma tasma’ adı verilen tasmalar yerine baştan yada gövdeden geçen tasmalar tercih edilmelidir. Hem köpeğiniz rahatsız olmadan sizinle yürüyebilecek hem de siz onunla yaptığınız yürüyüşten keyif alabileceksiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *