«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Nerede O Eski Oyunlar

Nerede O Eski Oyunlar

mutlu çocuk

Eskiden çocukların gözdesi olan ve bolca oynanan fakat şimdiki zamanlarda unutulmaya yüz tutmuş eski çocuk oyunlarını özlememek mümkün mü? Bundan bir kaç sene öncesine kadar çocuklar sıkça dışarı çıkarak sosyalleşirdi. Öyle bilgisayar oyunları falan fazla yoktu. Hangi sanal oyun sokakta top oynamanın yerini alabilir, aynı keyfi verebilir. Çocuklar sanal değil gerçek oyun oynardı. Günün büyük bir kısmını yaşıtlarıyla geçiren çocukların eve geldiklerinde yüzleri güler, anneler çocuklarını tatlı yorgun görmekten mutluluk duyardı. Enerjisinin tamamını dışarıda harcayan çocuk yemeğini yer vakitlice yatağına girerdi. İşte çocukları fazlasıyla tatmin eden, sosyalleştiren ve yaşıtlarıyla güzel vakit geçirmesini sağlayan eski oyunlar;

  • Saklanbaç: Oyun içinde seçilen ebe, saklanan diğer oyuncuları bulmaya çalışır.
  • Körebe: Körebe seçilen oyuncunun gözleri eşarp ve mendil ile kapatılarak etrafı görmesi engellenir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşarak ona dokunurlar. Körebe aralarında birini yakalamaya ve doğru ismi bulmaya çalışır. Yanlış isim söylerse körebeliğe devam eder eğer doğru ismi bulursa yakaladığı isim körebe olur.
  • Misket: Ülkemizde renkli cam bilyelere konulan ad miskettir. Amaç, yuvarlanan bilye ile başka bir bilyeye çarparak onu kazanmaktır.

misket oynama

  • Seksek: Yere tebeşir yardımıyla çizilen kareler içerisine numaralar yerleştirilir. Çizilen karenin içine yassı bir taş atılır. Taş çizili alanın dışına veya kenarına düşerse taş atma sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncu taşı içine atarsa tek ayağı üzerinde sekerek taşı öbür ayağıyla iterek bütün boşluklardan geçirir. Amaç, ayağının yere değmemesi ve boşlukların arasındaki çizgilere basmamaktır. Denge ve dikkat gerektiren bu oyunun başka bir türü de vardır. Bu türünde atılan taş kareye denk gelirse karenin bulunduğu taşın üstünden atlanır ve dönerken çizgilere değmemeye çalışarak taş geri alınır.

seksek oynamak

  • Lastik Oyunu: Fazlasıyla keyifli olan bu oyunda lastik bileklerden başlayarak dizler, beller,omuzlara ve boyunlara çekilir. Lastiği tutan oyuncular dışında kalanlar belli kurallar doğrultusunda istenen lastik hareketlerini yapmaya çalışırlar. Bu oyunda atlanır, zıplanır şekilden şekle girilerek hoşça vakit geçirilir.
  •  Ortada Sıçan: Top ile iki grup arasında oynayan oyunda amaç diğer grubun oyuncularını ortaya alarak topla bu oyuncuları vurmaktır. Gruplar belli bir mesafede ikiye ayrılarak karşılıklı dururlar. Top hiç yere değmeden ortaki oyunculardan biri topu tutarsa can kazanmış olur. Kazandığı can kadar vurulabilir.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *