«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kayak Kıyafeti ve Aksesuar Seçimi

Kayak Kıyafeti ve Aksesuar Seçimi

kayak kıyafetleri

Kışın gelmesiyle birlikte kayak pistleri de dolup taşmaya başladı. Peki, ama kayak yapmak için çıkacağımız bir tatilde yanımıza almamız gereken kayak kıyafetleri nelerdir?

Kayak tatili için yanımızda götüreceğimiz olmazsa olmazlarımız kuşkusuz ki kar kelimesiyle başlayan aksesuarlardır. Bunlar arasında kar botu, kar pantolonu, kar montu ve kar tulumu ilk sırada yer alıyor. Çünkü sıradan bir bot veya mont ya da sıradan bir pantolon veya tulum hem üşümenize hem de kar yüzünden ıslanmanıza sebep olur. Bunun sonucunda da tatiliniz keyiften çok eziyete dönüşür.

En mantıklı kar alışverişi dağda yapılandır!

Kayak sporuyla ilgilenenler; kayak sporu için yapılan alışverişlerin kayak merkezlerinden alınmasının en doru yol olduğu görüşünde. Hem daha fazla alternatif seçeneğinin bulunması hem de neye ihtiyacınızın olduğunun çok daha iyi kavranması açısından kayak alışverişinizi kayak merkezlerine bırakabileceğinizi unutmayın. Dağların en popüler markaları ise; Burton, Bogner, North Face, Sorel, Colimbia ve Moncler…

Kayak Montu ve Kayak Pantolonu Seçimine Özen Gösterin

Kayak montu, kayak kıyafetinin en dış parçası olduğu için olumsuz şartlardan korur. Montunuzu seçerken kar ve rüzgâr geçirmeme özelliğinin olması önemlidir. Ayrıca çok fazla şişkin olan montlar da hareket kabiliyetinizi engelleyeceği için tercih edilmemelidir.

Kayak montu; manşet, boyun ve bel kısmı dar, kapüşonlu ve yüksek yakalı olursa soğuğu içeri geçirmez. Bu tarz kayak montlarında nefes alabilme özelliği bulunduğu için nemin vücudunuzdan dışarı çıkması kolaylaşır.

Kayak pantolonu seçiminde de kar ve rüzgar geçirmez olmasına özen göstermek gerekir. Snowboard yapanlar için; pantolonlarında arka ve diz kısımlarının daha güçlü olması önemlidir. Kayak pantolonunuzun sorun çıkartacak kadar uzun olmamasına ve hareketlerinizi kısıtlamamasına dikkat etmelisiniz.

Kilit Kayak Aksesuarı Eldiven

Eldiven kayak sporu için oldukça önemli. Seçeceğiniz kayak eldiveni hem hareket kabiliyetinizi engellememeli hem de modaya uygun olmalı. Gereğinden fazla süslü veya pahalı olmasına gerek yok.

Kask Şart!

Kayak başlığının yani kaskın kafanıza uyması, kayak için yeterli derecede korumayı sağlaması ve konforlu olması son derece önemlidir. Eğer başlık takıyorsanız, konfor ve sıcaklık için kayak tatiline çıkmadan önce yün başlık ya da iç başlık almalısınız.

Gözlük Seçimine Dikkat

Kayak sporunun olmazsa olmaz aksesuarlarından biri de gözlüktür. Geniş görüş açısı, ergonomik dizayn, kırılmaz cam ve ayarlanabilir bant olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca; kayak gözlükleri, kötü şartlarda dahi görüş alanını engellememeli, buhar engelleyici ve UVA /UVB özelliklerine sahip olmalıdır.

İç Giyimi Unutmayın

Kayak kıyafetlerinin içine; vücut ısısını koruyan, terletmeyen ve su geçirmez bir malzemeden yapılan Termo adı verilen iç giyim aksesuarı tercih edilmelidir.

Kayak Kıyafetleriniz Üç Katmandan Oluşsun!

1. Katman: Dış shell katmanı; pantolon ve monttan oluşur, sizi dış etkenlere karşı korur.
2. Katman: İç yalıtımlı katmanı; vücudunuzda yalıtımı sağlayarak, ısı kaybını önler.
3. Katman: Vücudu saran termal katman; vücut ısınızı içerde tutar, terlemenizi engeller ve soğuk geçirmez.

Termo Kayak Çorabı Tercih Edilmeli

Kayak yapmak için kat kat çorap giyilmemeli ve termo kayak çorabı tercih edilmelidir. Çorabın ayağı tahriş etmemesi ve aynı zamanda yumuşak olması kayak sporu için çok önemli bir unsurdur.

Kayak sporunda gerekli olan diğer aksesuarlar ise şu şekilde;

  • Sırt/ bel çantası,
  • Boru atkı,
  • Diz ve bilek koruyucuları ve
  • Dudak nemlendiricisi
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *