«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. İşyerinde Yapılmaması Gereken Davranışlar

İşyerinde Yapılmaması Gereken Davranışlar

işyerinde yapılmaması gereken

İş hayatınızda yapacağınız bir takım hatalı davranışlar mesleğinizde yükselmenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

İş hayatında ilerleyebilmek istiyorsanız işyerinde yapılmaması gereken davranışları bir kenara not etmenizi öneriyoruz.

İşyerinde yapılmaması gereken davranışlar;

  • Yüksek sesle konuşmayın

Çalışılan ortamda uyumun asıl kaynaklarından biri de gereksiz seslere maruz kalmamaktır. Bu sebeple, başta telefonla konuşurken olmak üzere, etraftaki diğer kişilerle konuşurken de “yüksek ses”le konuşmaktan mutlaka kaçının. Telefonunuzun sessizde veya titreşimde olması da odaklanarak çalışan iş arkadaşlarınızın ilgisini dağıtmaması adına önemlidir.

işyerinde yapılmaması gereken

  • Mesafeli ilişkiler kurun

İş hayatında yapılan hatalardan biri de, gereksiz yere samimi olmaya çalışmak. Hayatınızla ilgili çok fazla şey anlatmaktan kaçının, sizinle ilgili her şeyi bilmelerine gerek yok.

işyerinde yapılmaması gerekenler

  • Dinsel ve politik konulara girmeyin

Politik ve dinsel konular hassaslık taşıyan konulardır. Kimin neyi savunacağını bilemezsiniz, bu sebeple iş hayatında her ne kadar iyi anlaştığınız bir arkadaşınız olsa bile, konu politik ya da dinsel konular olunca ters düşebileceğiniz gerçeğini unutmayın. Bu konuları, iş çevrenizin dışında tutmaya özen göstererek, hiç olmadık bir yerde tepki almaktan kaçının.

  • Kötü şakalardan uzak durun

İşyerinde yapılmaması gereken davranışlardan biri de kötü şaka yapmaktan kaçınmaktır. Bazı insanlar kötü şaka yapmaktan ve karşısındaki insana takılmaktan zevk alır. Ancak karşınızdaki kişinin bundan zevk almama durumunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Gereğinden ağır şakaların ve lafla bile olsa takılmaların doğru sonuçlar doğurmayacağını unutmayın. Bu yüzden siz siz olun bu tarz şakaları özel hayatınıza saklayın.

işyerinde yapılmaması gerekenler

  • E-postalardan bıkkınlık getirmeyin

İş hayatında ard arda aynı kişiden gelen e-postalar bunaltıcı bir diğer faktördür. Bazı kişilerden gelen e-postalara cevap vermek değil, bakmak dahi istemeyiz. Bu sebeple sürekli e-posta yollayan biri olarak anılmamak için, az ve öz e-posta göndermeye özen gösterin. Çok beğendiğiniz veya güldüğünüz, bir e-postayı tabii ki arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz; ancak saat başı değil!

  • Sesli sakız çiğnemeyin

Sesli telefon konuşmaları kadar, sesli çiğnenen sakızlar da ii arkadaşlarınızı delirtebilir. İş saatleri içerisinde değil de, mesai sonrasına sakız çiğnemeyi bırakın. Eğer bırakamıyorsanız da, başınıza geleceklere hazırlıklı olun.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *