«
  1. Anasayfa
  2. Güncel Sağlık
  3. Her Genç Kızın Kabusu

Her Genç Kızın Kabusu

her genc kızın kabusu 2

Her genç kız bu meretten nasıl kurtulabilirim diye çoğu kez kafa yormuş, nasıl geçirebilirim diye türlü yollar denemiştir. Ergenliğin başlıca sorunları arasında gelen sivilce problemi günümüz şartlarında daha zor hale geliyor. Beslenme düzeninin iyice bozulması, düzensiz uykular, az su içilmesi ve yanlış kullanılan cilt bakım ürünleri sivilce problemini tetikliyor. Sivilcesiz bir cilde sahip olmak için yüz temizliğine önem vermek gerekiyor. Yüz temizliği denince aklınıza sadece geceleri makyajınızı temizlemek geliyorsa çok yanılıyorsunuz. Kendi cilt yapınıza uygun ürünleri bulmanızda fayda var. Yapılan hataların başında bir sürü yeni ürünü aynı anda kullanmak geliyor. Aynı markanın ürünü olsa bile tek bir ürün kullanmaya özen gösterin. Kirli havlular sivilce oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden cildinizi temizlerken iki kere kullanılmış kirli havlulardan uzak durun ve her zaman temiz bir el bezi kullanın. Diğer önemli bir ayrıntı ise alınan cilt bakım ürünlerinin içeriklerini kontrol etmek, maalesef her ürün her yüze iyi gelmiyor. Yapmamız gereken diğer yanlış, kirli yastıklarda uyumak. Kirli yastıklarda uyuduğunuz zaman sivilceye davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Yatmadan önce nemlendirmek için elimize sürdüğümüz el kremleri yüzümüze hiç iyi gelmiyor. Farkında olmadan gece boyunca yüzümüze yapıştırdığımız elimiz gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor. Ellerimiz için yararlı el kremlerini yüzümüzle daha az temas edeceğimiz için sadece gündüz kullanmanızda fayda var. Sivilce türlerine, ortaya çıkma sebeplerine ve  nasıl önlem alınması gerektiğine beraber göz atalım.

  • Sürtünme: Isı ve sürtünmeyle ciltte meydana gelen sivilce türüdür. Cep telefonları bu sivilce türüne sebep oluyor. Çene kemiği gibi baskı olan yerlerde kırmızı şişkinlikler meydana getirir. Önlemek için; yağ ve bakteri biriktiren cep telefonunuzu sürekli temizleyin.
  • Yolculuk: Uçağın içinde bulunan kuru hava, yolculuğun kendine has stresi ve yolculuk sebebiyle meydana gelen hava değişimi ani çıkan sivilcelere neden olabilir. Bu durumdaki sivilceler daha küçük ve kırmızı oluyor. Önlemek için; Susuz kalmamaya özen gösterin ve cildinizi nemli tutmaya dikkat edin. Kullandığınız cilt ürünlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Cilt Bakımı: Sivilce tedavisi gören hastalar, doğru ürünü bulmak için sürekli olarak değişik ürünler kullanırlar. Uzmanlara göre bu durum oldukça sakıncalı. Gözenekler tıkanıyor, cilt kuruyor ve aşırı soyuluyor. Kişiye göre şiddeti ve görünümü farklılık gösteren bu sorunu önlemek için; cildi nemlendirici ve hassas temizleyicilerle besleyin ve koruyun. Cildinize iyi gelen ürünü bularak bu ürünü asla değiştirmeyin.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *