«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Hamilelikte Tüylü Dostlarımızla ilgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Tüylü Dostlarımızla ilgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamilelik

Hamile kaldınız ve sizinle evinizi paylaşan tüylü bir dostunuz var. Peki ama hamileliğiniz sizin ve tüylü dostunuzun hayatını ne kadar değiştirecek? Merak edilen bu sorunun cevabını siz ONLİNE KADIN DEERGİSİ okuyucularımız için uzman kadın doğum doktorlarımıza sorduk.

Uzman doktorlarımız, hamilelik döneminde evcil hayvan beslemenin çok fazla sorun yaratmayacağını ancak doğum öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi ve uyulması gereken bir takım kuralların olduğunu söylüyor.

Evcil hayvanlardan özellikle de köpeklerden bulaşabilen en önemli iki enfeksiyondan birisi hidatik kist, diğeri de kuduz hastalığıdır. Köpeğin hidatik kist ilaçları ve aşıları ihmal edilmemesi gereken en önemli unsurdur. Ayrıca köpeğin çiğ et yememesine ve başıboş bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

Kist Hidatik oldukça önemli bir hastalıktır. Akciğer, batın içi (pelvis), karaciğer ve beyinde bir takım kistlere sebep olmasına rağmen hamilelik açısından ek bir risk oluşturmaz. Ancak kedilerde olduğu gibi alerjik durumlara yol açmaması için köpeğin tüylerinden de uzak durmak gerekir.

Hamilelik döneminde köpek veya kedi ısırmalarında yapılması gereken ilk işlem, ısırılan bölgenin bol sabunlu suyla yıkanması ve sonra acil olarak bir doktora görünülmesidir.

Gebeler uzanırken özellikle iri köpeklerin, üzerlerine atlayıp zarar vermelerini önlemek için onları eğitmek gerekir. Ayrıca doğum sonrasını da düşünerek evcil hayvanınızın ailenize yeni katılacak olan minik bebeğinize zarar vermemesi için eğitip, önlem almanız önemli diğer bir konudur.

Önümüzdeki hafta evcil hayvanların, ailenin minik yeni üyesine nasıl alışması gerektiğini sizlerle paylaşacağız…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *