«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Tüylü Dostunuzu Ailenin Minik Üyesine Alıştırma Önerileri

Tüylü Dostunuzu Ailenin Minik Üyesine Alıştırma Önerileri

köpek bebek sevgisi

Ailenizin en minik üyesinin aranıza katılma zamanı yaklaşıyor. Peki ama evdeki tüylü dostunuzu minik bebeğinizle nasıl tanıştıracağınızı biliyor musunuz?

Öncelikle ”bebekli evde hayvan mı olurmuş’’ tepkisini hemen gülümseyerek kulak arkası edin. Bilinenin aksine evde bir hayvan beslemek çocuklar için oldukça yararlıdır. Evde köpek veya kedi ile büyütülen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin, siterilize bir şekilde büyütülen bebeklere oranla çok daha güçlü olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

bebek

Ayrıca bebeğinizin kişisel gelişimi açısından da oldukça yararlıdır. Evcil hayvanla büyüyen bebeklerin hem sorumluluk duyguları gelişir, daha sevecen, daha mutlu ve toleranslı olmayı öğrenirler hem de evcil hayvanla büyüyen bebekler hayvanlara nasıl yaklaşmaları gerektiğinin bilincine küçük yaşta sahip olurlar. Tüm bunlara ek olarak belki de en değerlisi; unutulamayacak kadar mükemmel çocukluk anıları ile büyüme şansına erişirler.

O halde sizin için araştırdığımız, tüylü dostunuzla bebeğinizi nasıl tanıştıracağınıza yönelik önerilerimiz;

Köpeğinize veya kedinize olan ilginizi azaltmayın

Yeni doğan bebeğinizi eve getirdiğiniz zaman, evcil hayvanınızın da ilgiliyi sizinle paylaşmasını sağlayın. Evcil hayvanların çoğu özellikle de köpekler, eve gelen minik aile üyesine otomatik olarak saygı duyar. Hatta siz daha onları tanıştırmadan evin yeni üyesini sahiplenir ve bebek odasının güvenliğini sağlamak için odanın önünde yatmaya başlar. Köpeklerin çoğu, bebeğin koruyucusu olma görevini severek üstlenirler, özellikle de eve yabancı biri geldiği zaman. Bazı köpekler ise ilgiyi üzerlerine çekmek için etrafı dağıtmaya başlayabilirler.

İşin asıl sırrı; köpeğinizin bebeğinizi olumlu bir çağrışım olarak algılamasını sağlayabilmektir. Eğer köpeğiniz ile ilgilenme ve oynama işini bebeğinizin uyuduğu saatlere bırakırsanız, köpeğiniz bunu bebeğin varlığı eşittir yalnızlık, bebeğin yokluğu da eşittir iyi zamanlar olarak algılayacaktır. Ama siz köpeğinizle, bebeğinizle beraberken de ilgilenir ve birlikte iyi vakit geçirmeyi sağlarsanız, bu düşüncesini değiştirebilirsiniz.

bebek ve köpek

Bebeğinizi ve köpeğinizi iyi bir takım arkadaşı haline getirirseniz, bu onların arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacaktır. Bebeğiniz ve köpeğinize karşı mümkün oldukça doğal davranmaya özen gösterin. Bunu en kolay uygulama yöntemi, köpeğinize pusetin hemen yanından yürümeyi öğretmenizdir.

Bebeğinizin güvenliğini sağlamayı ihmal etmeyin

İyi bir tanıştırma sonrasında bile bebeğinizin yinede %100 güvende olduğunu düşünmemekte fayda var. Bebeğinizi ve evcil hayvanınızı asla evde yalnız bırakmayın.  İşte bebeğinizin güvenliğini sağlayabilmeniz için birkaç öneri daha;

Bebeğinizi köpeğinizden yüksekte tutmaya özen gösterin. Köpekler dünyayı hiyerarşik bir düzenmiş gibi görürler, bu sebeple onun için ya bir yavrusunuz ya da bir lider. Bebeğiniz çok küçük ve kendini koruyamayacak kadar güçsüz olacağından bebeğinizi yerde yalnız bırakmayın. Köpeğiniz, bebeğinizi yerde gördüğü zaman sadece oyun oynamak amaçlı yaklaşsa bile istemeden zarar verebilir.

Köpeğinizin hijyen ve genel bakımına daha çok özen gösterin. Öneğin; tırnaklarını her zaman kısa tutun. Çünkü köpeğiniz arkadaşça yaklaşsa bile yine istemeden bebeğinizin bir yerini kazayla çizilebilir.

Köpeğinizi cezalandırmayın

Bebeğiniz eve gelip, işler düzene oturduktan sonra, köpeğiniz yatağınıza veya bebek eşyalarının üstüne tuvaletini yapmaya çalışabilir. Bunun kesinlikle kıskançlık hareketi olmadığından emin olabilirsiniz. Köpeğiniz bu hareketiyle sizin ve bebeğinizin kokusunun üstüne kendi kokusunu katarak kendisini daha güvende hisseder. Köpeğinizi sakın bu hareketi için cezalandırmayın, bu onu dışladığınız anlamına geleceğinden, yeniliklere alışma sürecini daha da stresli bir duruma sokmaktan başka bir işe yaramaz.

Bu alışma sürecini atlattıktan sonra, bebeğinizin bir evcil hayvanla büyüme ayrıcalığı yaşamasının keyfini doyasıya çıkartın!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *