«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Hamilelikte Spor

Hamilelikte Spor

hamilelikte yüzme

Hamilelikte yapılan dikkatli ve bilinçli spor her zaman faydalıdır. Doktorunuza danışarak özel bir durumunuz yoksa hamileliğinizin 3.ayından sonra spora başlamanız uygun olacaktır. Hamilelikte yapılan spor ve egzersizlerin faydaları;

  • Hamilelikte meydana gelen sırt ve bel ağrılarının azalmasına, duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Hamilelikte meydana gelebilecek uyku sorunlarının azalmasını sağlar.
  • Annenin sağlıklı ve uygun şekilde kilo almasına yardımcı olur.
  • Hamilelikte meydana gelen ödem ve şişlikleri azaltır.
  • Normal doğum yapacak anne adayı için doğumun daha kolay ve sancısız geçmesine yardımcı olur.
  • Hamilelikte yapılan spor anne adaylarının kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak zinde hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte yapılacak sporun ağır olmamasına dikkat etmek gerekir. Sizi fazla yormayacak hafif sporlar tercih edilmelidir. Egzersiz esnasında 5-10 dakikalık verilen molalar hem dinlenmenize hem de nefesinizi dengelemenize yardımcı olur. Hamilelikte yapılan egzersizin düzenli ve istikrarlı olması çok önemli olduğundan egzersiz yaparken düzenli yapmaya özen gösterilmelidir. Spora başlanılacaksa haftada 3 gün düzenli spor yapmak gerekir. Bir yapıp bir ara verirseniz eğer yapılan sporun yararından çok zararını görürsünüz.

Hamile bayanların yapacağı spor kesinlikle aşırı terleme, çarpıntı ve bitkinlik yaratacak kadar ağır olmamalıdır. Hamile bayanlar spora başlarken 5 dakika ısınma hareketleri yapmaları yararlı olacaktır. Hamilelikte yapılan sporla birlikte düzenli beslenmek çok önemli. Yapılan spor kilo vermek ve kilo almamak için değil sağlık için yapılmalıdır. Hamilelik süresince önerilen en uygun sporlar yüzme ve yürüyüştür. Hamileliğinizin her ayından rahatça yüzme ve yürüyüş yapabilirsiniz. Her iki egzersizde kolay ve risksizdir.

Hamilelikte önerilmeyen sporlar ise tenis, basketbol ve voleyboldur. Karın bölgesine zarar gelebilme olasılığı olduğundan önerilmez. Hamilelikte pelvis, karın, sırt ve bel kasları oldukça önemlidir.  Karın kaslarınızı güçlendirmek kolay bir doğum geçirmenize, pelvis kasları doğum yolundaki kaslar olduğundan bu kasları güçlendirmek doğumu kolaylaştırmanın yanı sıra doğum sonrası oluşan idrar torbası sarkması sorununun ortadan kalkmasına, sırt ve bel kaslarının güçlendirmek ise sırt ve bel ağrılarınızın engellenmesine yardımcı olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *