«
 1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı
 3. Güneş Kremi Almadan Önce Mutlaka Okuyun

Güneş Kremi Almadan Önce Mutlaka Okuyun

güneş kremi

Kış ayları boyunca sabırsızlıkla beklediğimiz ve içimizi ısıtmasını özlediğimiz güneş sonunda yüzünü göstermeye başladı ve yaz geldi… Malum havalar ısınınca tabi ilk akla gelen aktivitelerden biri de bronzlaşmak oluyor. Fakat hem sağlıklı bronzlaşabilmek hem de güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Peki güneş kremi satın alırken hangi ürünü kullanmamız gerektiğine nasıl karar vericez?

Eğer siz de seçim yapmakta zorlanıyor ve dikkat etmeniz gereken unsurlar konusunda emin değilseniz, haberimiz siz yardımcı olacaktır.

Güneş Kremi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Geniş kapsamlı olmasına özen gösterin. Hem UV-B hem de UV-A koruyucu özelliğini taşıyan ve en az 15 koruma faktörü olan ürünleri tercih edin.
 • Ürünün üzerinde yazan bilgileri detaylıca okuyun. Eğer çok fazla terleyen biriyseniz veya çok sık suya girmeyi planlıyorsanız mutlaka suya dayanıklı bir ürün seçin.
 • Eğer PABA’ya (para-amino benzoik asit) duyarlılığınız varsa sakın bu maddeyi içeren bir ürün almayın.
 • Güneş kremlerinin her biri ayrı kimyalsalları içerir. Bu yüzden kullandığınız güneş kremi sizde alerjik bir reaksiyon yarattıysa, başka bir güneş kremini kullanmayı deneyin. Alerjiniz yüzünden hem güneşten hem de sağlıklı bronzluktan mahrum kalmayın.
 • Yüzünüze kullanacağınız kremin mutlaka yüz için üretilmiş bir güneş kremi olmasına dikkat edin ve koruma faktörünü mümkün olduğunca yüksek tutun.
 • Eğer sizin de deriniz birçok kişi gibi yağlı veya akneye (sivilce) eğilimi yüksek ise mutlaka su-bazlı formülleri tercih edin.
 • Malum güneş kremlerinde de belli markalar oldukça pahalı. Fakat her zaman pahalı olması daha etkili olması anlamına gelmemektedir. Daha ucuz olmasına rağmen daha etkili güneş kremlerinin de olabileceği fikrini unutmayın. Pahalı olduğundan güneş kremi kullanmamaktansa aynı etkiyi sağlayacak daha ucuz bir kremi tercih etmekten çekinmeyin.
 • Mutlaka güneş kreminin etiketinde yazan son kullanma tarihine dikkat edin. Çünkü kullanma tarihi geçen güneş kremlerinin etkinliği oldukça azalmakta ve yeterince koruma sağlayamamaktadır.

Umarız güneş kremi seçerken yukarıda belirttiğimiz etkenleri göz önünde bulundurur, sağlıklı bir bronzluk yakalayacağınız çok keyifli bir yaz yaşarsınız…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *