«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Yaz Deyince Akla Dondurma Gelir

Yaz Deyince Akla Dondurma Gelir

dondurma

Yazın içimizi bunaltan sıcağına ne iyi gelir derseniz kuşkusuz dondurma ilk sıralarda yerini alacaktır. Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma hakkında biraz gezinti yapalım.

Dondurmanın ilk ortaya çıkışı Roma İmparatoru Neron, Büyük İskender ve ünlü seyyah Marko Polo’ya dayanıyor. Anavatanı Çin olarak bilinen dondurmanın seri üretimi ilk kez Amerika’da yapılıyor. Seri üretime giden süreç; batılı seyyahların gizemli doğu ülkelerine yaptıkları seyahatlerle başlıyor denebilir. Bu seyyahlar tarafından getirilen tarifler sayesinde dondurma Fransa, İtalya, İngiltere darken Amerika’ya da sıçrıyor. Yükseklerden toplanan karların buz mahzenlerinde depolanmasıyla birlikte zamanla kar ticareti yapılır hale geliyor. Anadolu’dan diğer bölgelere katırlarla nakledilen kar üzüm suyuyla karıştırılıp tüketiliyor. Sonrasında ise keçi sütü, şeker ve salepten yapılan dondurmalar gündeme geliyor.

Gelelim Dondurmanın Faydalarına

Kalsiyum bakımından zengin olan dondurma özellikle çocukların beslenmesinde önemli yer kaplıyor. Uzmanların açıklamasına göre; yoğurt ve süt gibi besinleri tüketme alışkanlığı olmayan çocuklar kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için dondurmayı kullanabilirler. Dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı ise, tüketirken hijyen kurallarına uygun olmasına özen göstermektir. Uzmanlar, dondurmanın çok çabuk bozulabilen bir besin olduğunu ve buyüzden kesinlikle saklanma koşullarına uygun olması gerektiğini söylüyorlar. Dondurmanın içerisinde; B, C, D, E vitaminleri ile fosfor, sodyum, magnezyum, potasyum, çinko ve demir minerallleri bulunuyor.

Dondurma Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Dondurma boğaz ağrısına yol açar.

Hijyenik koşullarda üretilmiş bir dondurma ateşlenmeye, boğaz ağrısına ve bu tip sorunlara yol açmaz. Uzmanların açıklamasına göre; dondurmanın boğazda tahribat yapması ancak ağız içi ortamının da sıfır derecenin altında olmasıyla mümkün. Ağzınıza aldığınız dondurmanın ısısı anında 4-8 derece yükselir.

  • Dondurma abur cuburdur.

Dondurma magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, çinko gibi minerallerin ve A, B, C, D, E grubu vitaminlerin kaynağıdır.

  • Dondurma çocukken yenir.

Uzmanlar, özellikle kalsiyum ihtiyacının artış gösterdiği ergenlik, menopoz ve gebelik dönemlerinde dondurmanın besleyici özelliklerinden faydalanmanın yararlı olacağını söylüyor. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde bulantı problemi yaşayan anne adaylarının dondurma yemesini tavsiye ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *