«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Gebelikte Kozmetik Ürün Kullanımına Dikkat

Gebelikte Kozmetik Ürün Kullanımına Dikkat

hamilelikte kozmetik ürünler

Kozmetik ürünler bayanların hayatında olmazsa olmazlardan biridir. Her bayan bakımlı ve güzel görünmek ister. Hamilelik döneminde değişen hormonların etkisi ile de anne adayı kendisinin eskisi kadar güzel olmadığını düşündüğü için daha fazla güzel ve bakımlı olma isteğine kapılır. Hamilelikte kozmetik ürünlerini kullanıp kullanmamak konusunda kararsızlık yaşayan anne adayları için konuyu uzmanlarımıza sorduk.

Hamilelikte anne adayları kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyabilir. Losyonlar, makyaj malzemeleri, parfümler ya da kremler bir bayanın vazgeçilmezlerindendir. Özellikle gebelikte göğüs ve karın çatlakları için doktor kontrolünde çatlakları önleyen kremler kullanabilirsiniz. Ancak kadın doğum doktorunuza danışmadan krem veya ilaç kesinlikle kullanmamalısınız.

Karın çatlakları için doğal krem önerisi;

Gebelikte oluşan karın çatlakları için badem yağı ve elma yağı eşit miktarda karıştırılıp,  çatlayan bölgeye her gün hafifçe sürülür.

kozmetik ürünler

Kozmetik ürünler bebeğe zarar verir mi?

Bebeğin sağlıklı gelişimi ve sağlıklı bir gebelik süreci için anne adaylarının çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı hem bebeğin gelişimi hem de sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gebelikte akne sivilce problemi yaşayan ve tedavi olmak isteyen anne adaylarının mutlaka kadın doğum uzmanlarına danışması önerilir. Anne adayları doktora danışmadan ilaç veya krem gibi ürünleri asla kullanmamalıdır.

Kozmetik ürünleriyle ilgili her ne kadar yeni çalışmalar yapılıyor olsa da yine de hepsini kapsayan çalışamalar olmadığından anne adaylarının hamilelik süresince kozmetik ürünlerini kullanmaktan kaçınması gerekmektedir. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde vücut için zararlı olan maddelere yer verilmemesine ve çoğunun da cilde derinlemesine nüfuz etmemesine rağmen, hamilelikte kozmetik ürünlerinin kullanması zararlı olabilir. İlk 3 aydan sonra anne adayları kozmetik ürünlerini kullanabilir.

Eğer kozmetik ürünlerini kullanmak zorunda kalırsanız da içeriğinde A vitamini olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca retin-A, retinoid ve Vitamin A gibi maddeler içeren yüz kremlerinden de mutlaka uzak durulmalıdır.

hamilelik

Bazı anne adayları hamilelik sürecinde bronzlaştırıcı kremleri kullanma konusunda da kararsızlık yaşamaktadır. İlk 3 ay bronzlaştırıcı kremler de kullanılmamalıdır. Bu tür kremlerin bebeğe her hangi bir zararı olmayıp, sadece cildin hava almasını önlemektedir. Bu sebeple ilk 3 ay bebek her türlü şeyden etkilenebileceğinden anne adaylarının kozmetik kullanımı konusunda çok daha titiz davranması gerekir.

Gebelikte saç boyası zararlı mıdır?

Saç derisine değmeden uygulanan saç boyasının zararı yoktur. Ancak perma veya röfle gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Cildi nemlendiren ve yumuşatan yağları ise bayanlar gönül rahatlığıyla kullanabilir. Bu yağların kullanılmasında herhangi bir zarar yoktur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *