«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Bebeğinizin Zekası İçin Hamilelikte Yapmanız Gerekenler

Bebeğinizin Zekası İçin Hamilelikte Yapmanız Gerekenler

anne-sutunun-onemi-10-110822_b_1_1

Her anne herşeyden evvel sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ister. Aynı zamanda sağlıklı doğan bebeğinin zeki olmasını istemeyen anne yoktur. Peki bebeğinizin zekasının sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz? Sevgili anne adayları sizin için hazırladığımız yazımızı okuyarak, hamilelik döneminde bebeğinizin daha zeki olması için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin zeka gelişimine katkıda bulunmak için, hamilelik döneminde bebeğinize doğrudan geçecek olan ses, duygu ve hareketlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durum için de tabi mümkün olduğunca sorunsuz ve stressiz bir hamilelik dönemi geçirmeniz bebeğiniz için çok faydalı olacaktır. Herşeyden önce eşinizle ve çevrenizle iyi geçinmeye özen gösterin, daima pozitif düşünmeye çalışın, kendinizi mutlu ve huzurlu hissedin. Aşk, sevgi ve saygı çerçevesi içinde geçen bir hamilelik dönemi emin olun bebeğinizin sağlıklı, zeki, huzurlu ve mutlu bir bebek olmasında büyük rol oynayacaktır.

bebeğin zeka görüşümü

Bir bebek ilk annesinin kalp atış seslerini duyar ve bebek için en güçlü, en sakinleştirici sığınak tartışmasız annesidir. Bebeğin gözünde anne, sakinleştirici konum görevindedir. Aralarında özellikle 4. aydan itibaren güçlü bir frekans gerçekleşir. Anne ile bebeğin duygu ve hisleri paralelleşir. Yani anne ne hisseder ve düşünürse bebek de onu hisseder. Bu nedenle sevgili anne adayları özellikle hamilelik süresince kendinizi özel, akıllı, güçlü ve güzel hissetmeye özen gösterin.

zeki bebek

Siz mutlu olduğunuzda beyninizden salgılanan mutluluk hormonları, bebeğin zeka gelişimine doğrudan katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, hamilelik dönemini mutlu, huzurlu ve güzel geçiren annelerin bebekleri %80 daha zeki ve akıllı oluyor. Ayrıca hamileler üzerinde yapılan bir diğer araştırma sonucunda da, diş hastalığı geçiren hamileler, geçirmeyen hamilelere nazaran 7 kat “erken doğum riski” ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum maalesef bebeklerde beyin fonksiyonlarının tam olarak gelişememesine neden oluyor.

bebeğin zeka gelişimi

Bebeklerin gelişim sürecine girmeleriyle sinir hücreleri de gelişmeye başlar. Milyarlarca sinir hücresi birbiriyle iletişime geçer. Bu nedenle hamilelik süresince dinleteceğiniz müzik, bebeğinizin iletişimine yardımcı olur ve yeni bağlantılar oluşturmasını sağlar. Özellikle 8. aya kadar müzik dinleyerek gelişen bebeklerin, algıları çok daha yüksek ve zeka gelişimleri daha hızlı olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *