«
  1. Anasayfa
  2. Evlilik
  3. Evliliği Sarsan 5 Yanlış

Evliliği Sarsan 5 Yanlış

evlilik

Kabul, sizin dediğiniz doğru, hep siz haklısınız ve hep sizin sözünüz geçerli olmalı! Sizce böyle bir evlilik ne kadar sağlıklı olabilir?

Sağlıklı ve mutlu bir evlilik hayatınız olsun istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak kabartmanızı ve bu yanlışlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Eşinizin Kişiliğine Yönelik Ağır Eleştirilerde Bulunmayın

Eşinizin kişiliğini küçük düşürücü veya onur kırıcı sözler sarf etmek sevginize zarar verir. ‘Sen hep beceriksizsin, hep böylesin’ veya ‘Beni dinlemedin, hep kendi bildiğini okudun.’ gibi çeşitli suçlamalardan ve eleştirilerden uzak durun.

İşi Yokuşa Sürmeyin

Günün birinde eşlerden her hangi birinde olumlu bir değişiklik meydana gelebilir ve gittikleri doktor kişinin olumsuz davranışından vazgeçmesine yardımcı olabilir. Bu gibi durumlarda diğer eşin ‘Yıllardır sana söylüyorum; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oldu?’ şeklindeki konuşmaları, düzelen eşi üzeceği gibi geriye dönüş yapmasına da yol açabilir.

Geçmişi Sürekli Hatırlatmayın

Tartışmalar, kavgalar, atışmalar veya yapılan yanlış davranışlar ve unutulan anlar evlilik hayatı boyunca hep sorun olmuştur. Bu kötü anların eşler arasında sürekli ortaya çıkartılması evliliği zedeler. Bu sebeple mümkün oldukça yaşanılan kötü olayları geçmişte bırakmaya çalışmanız mutlu evlilik formülünü bulabilmenize de fayda sağlayacaktır.

Eşinizin Aklını Okumaya Çalışmayın

Çiftler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığı zaman eşler birbirlerine mesafe koymaya başlar. Sürekli kavgalar, iğnelemeler, atışmalar belli bir süre sonra erkek ve kadını kendi dünyasına itmeye başlar. Kadın da erkek de kendi dünyasında eşi ile konuşmaya başlar. ‘Ben senin bakışından anlarım, senin ne demek istediğini biliyorum.’ gibi sözlerle eşinizin hareketlerinden ve mimiklerinden anlamlar çıkarmaya çalışmayın.

Konuşurken Ses Tonunuzu Yükseltmeyin ve Eşinizin Sözünü Sürekli Kesmeyin

İletişimde en önemli detay konuşan kişiyi sabırla sonuna kadar dinlemektir.  Eşinizi anlamanız, dinlemeniz ve kendinizi de aynı şekilde anlatmanız ve dinletmeniz mutlu bir evlilik için faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *