«
  1. Anasayfa
  2. Evlilik
  3. Evlilikte 4 Tehlikeli Viraj

Evlilikte 4 Tehlikeli Viraj

evlilikte en tehlikeli 4 viraj

İlişkiniz süper gitti, evlendiniz, balayına gittiniz, balayından döndünüz, yıllar yılları kovaladı. Bir takım hayalleriniz vardı… Ne oldu o hayallerinize? Kavuştunuz mu, yoksa evliliğinizin virajlarına mı takıldınız. İşte evliliğin en kritik ve en tehlikeli dönemleri.

Evlilik terapistlerine göre çiftleri mutluluğa götüren yolun üzerinde dört adet değişik ve tehlikeli viraj var. Birinci ve en keskin olan viraj balayının sonunda, ikincisi ise üçüncü yılın sonunda çiftlerin karşısına çıkıyor. Tekdüze geçen uzun yılların bitiminde ise üçüncü büyük viraj var. O da yedinci yılın sonunda karşınıza çıkıyor. Dördüncü yani en son viraj ise evliliğin daha ileri döneminde, 1yani 5’inci yılda karşınıza çıkıyor. Terapistlere ve yapılan anket sonuçlarına göre her 6 çiftten biri, bu virajlardan bir tanesine takılıyor ve ve ipler kopuyor.

Rüya Başlamadan Bitiyor

İlk viraj en tehlikeli olanı. Boşanmaların yaklaşık %30’u maalesef birinci yılın sonunda yaşanıyor. Birinci yılın içerisinde ve sonunda meydana gelen boşanma olaylarını “rüyanın sonu” veya “rüya başlamadan bitti” diye nitelendiren evlilik terapistleri bakın bu virajla ilgili neler söylüyor.

“Bu viraj evlilikteki sözlülük, samimiyet ve nişanlılık zamanında görülmeyen büyük foyaları meydana çıkarır. Gerek kadın, gerekse de erkek, hayatına kendisinin dışında birinin daha artık her şeyi ile girmiş olduğunu idrak eder. Bu durumdan genellikle kadınlar şikayetçi olur. Bir zamanlar kendisine hediye, çiçek, böcek alan beyaz atlı gencin yerini evlendikten sonra biranda, sabahları evin tek banyosunu işgal altına alan ve diş macunu tüplerini ortadan sıkmak gibi kötü huyları olan bir adam almış olur”

Zamanla Düzelir Umudu İşe Yarar Mı? 

Boşanmaların %20’si ise ne yazık ki üçüncü yıla rastlıyor. Yolları bu dönemeçte ayrılanlar genelde boşanmalarını geciktirmiş olan çiftlerden oluşuyor. “Aslında bu çiftlerin, evliliklerinin ilk yılında yani birinci virajda ayrılmaları gerekirdi” diyen evlilik terapistleri “Belki zamanla düzelir” düşüncesinin, bu gecikmeye sebep olduğunun altını çiziyor. Üçüncü yılın sonunda hakimin karşısına çıkan eşlerin çoğu boşanma konusunda hem fikir oluyor ve sorunsuz şekilde boşanıyor.

Hayallerin Yıkıldığı Dönem

Gerçekten çok acı! Hayalleriniz yedinci yılın ortasına geldiğinizde ikiye bölünüyor ve eğer temel de sağlam değilse zaten yıkılıp maalesef gidiveriyor. Yedinci yılda boşanma oranı % 15’lere kadar çıkmış durumda. Konunun uzmanları ise durumu şöyle tanımlıyor. Bu son ve zorlu virajı “Bu geçen yedi sene, büyük hayal kırıklıklarının devresidir. Kadın ufak tefek, eski dertlerine bugün baktığında gülebilmektedir.

Çünkü şu anda karşılaşmış olduğu asıl dertler onlardan çok daha büyük ve gerçek dertlerdir. Şimdi, kocasının ilk yıllar diş macununu ortasından sıkması onu çok daha az ilgilendirmektedir. Bu sebeple kadınlar için yedinci yılın içerisinde boşanmalarının genel nedeni ekonomik ve sosyal konulardır. Erkekler için de, yedinci yılın sonunda boşanmalarının nedenleri daha fazla bencillikten kaynaklanmaktadır.”

Sonuncu ve En Tehlikeli Viraj

Evet. Tam 15’inci yılı geride bıraktınız. Bu kadar uzun süre doğru-dürüst geçindikten sonra15’inci yılda biranda ortaya çıkan bu son tehlike, genelde en korkutucu olanı oluyor. Çünkü bu kez erkek cephesinden sebeplerin en müthişi olan ihtiras işin içine giriyor. Hele de de erkeğin andropozu da gündemde ise, karşısına ona heyecan katan yeni biri çıkmışsa ve evliliğinden sıkılmış ise maalesef durum fena anlamına geliyor.

Bu en zor dördüncü dönemecin tehlikesini de bir şekilde atlatan çiftler için ise evlilik hayatları boyunca artık başka bir tehlike gözükmüyor.. Ortalık genelde süt liman olup, yaşlılık günleri bekleniyor! Tabii ki istisnalar hariç…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *