«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

hamilelikte göğüs

Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bir takım değişiklikleri de beraberinde getiren hamilelik ile birlikte vücutta meydana gelen belirtilerden biri de göğüs ağrısıdır.

Kanda yükselen progesteron ve östrojen hormanlarına bağlı olarak meydana gelen bu değişiklik ile birlikte vücut kendisini doğumdan sonrası için süt üretmeye hazırlamaktadır.

Hamilelikte göğüs ağrısının dışında memelerde büyüme, gerginlik, kaşıntı ve dolgunlukta olabilir. Kadın doğum doktorları hamilelik boyunca göğüslerinize uygun olan sütyeni kullanmanızı ve fazla dokunmamanızı öneriyor.

İkinci veya daha sonra meydana gelecek hamileliklerde memelerde ilki kadar fazla oranda değişiklik olmayabilir. Bu durum sütünüzün daha az geleceği anlamına gelmez.

Hamilelik belirtilerine bağlı olarak göğüslerde meydana gelen değişikler nelerdir?

  • Meme uçlarınızın etrafında mevcut olan koyu renkli Areola daha fazla genişleyecek, koyulaşacak ve üzerlerinde koyu renkte pütürler oluşacaktır. Areola da meydana gelen bu koyuluk doğumdan sonra azalsa da tam olarak yok olmaz.
  • Göğüsleriniz için artan kan akımı sebebi ile memelerinizin üzerlerindeki toplardamarlar daha fazla belirginleşir.  Bu durum açık renkli olan kadınlarda daha belirgin görülmektedir. Damarların belirgin olması, her türlü sıvı ve besinin anneden bebeğe gittiğini gösteren bir taşıma sisteminin göstergesidir. Bu durum doğum sonrasında veya emzirme sonrasında normale dönmektedir.
  • Gebelikte göğüslerde görülen değişikliklerden bir diğeri de acı ve duyarlılıktır. Süt kanalları hazırlandığından dolayı özellikle göğüs uçlarınız çok daha duyarlı hale gelecektir.
  • Hamilelikte memelerin 4 kat kadar büyümesi normaldir. Gebelikte göğüste sarkma olup olmaması genetik özelliklere ve size bağlıdır. Hamilelik boyunca destekli ve iyi bir sütyen kullanarak ve geceleri de gece sütyeniyle yatarak göğüslerinizin sarkmasını engelleyebilirsiniz.
  • Hamilelik belirtilerinden bir diğeri de göğüs akıntısıdır. Ön süt adı verilen bu sıvı sulu ve tatlıdır. Hamileliğinizin 2. Ayından itibaren göğüsleriniz kolostrum adı verilen bu sıvı üretmeye başlayacaktır. İlk aylarda sarı ve kalın olan kolostrum, gebeliğin sonlanmasına doğru renksiz ve solgundur.  Doğum gerçekleştikten sonra ilk birkaç emzirmede gelen süt kolostrum şeklinde gelebileceğinden endişelenmenize de gerek yoktur.

Hamilelik boyunca göğüslerinizde meydana gelen değişikliklere karşı kadın doğum doktorları,  nemlendirici  ve buna ek olarak gebe sütyeni kullanmanızı, ayrıca hamilelik boyunca göğüslerinizi losyon, sabun ve kremle yıkamaktan kaçınarak, ılık su ile yıkamanızı tavsiye ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *