«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Asla Yememeleri Gereken Yiyecekler

Asla Yememeleri Gereken Yiyecekler

köpek

Aman Dikkat!

Yediği takdirde köpeğinizi öldürecek güce sahip yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik her biri günlük hayatta çok sık tükettiğimiz besinler. Belki de birçoğu faydası olduğunu düşünerek her gün verdiğiniz tehlikeli yiyeceklerdir. Doğru olduğunu düşündüğünüz yanlışlar yüzünden çok sevdiğiniz köpeklerinizin sağlığını riske sokuyor olabilirsiniz. Bu yüzden haberimizi okuyarak bilgi sahibi olabilir ve etrafınızı da bu konu da uyarabilirsiniz. Farkında olmadan evinizin en sevimli dostlarını yanlış besinler vererek zehirlemeyin. İşte sevgili dostlarımızın sağlığını olumsuz etkileyen tehlikeli besinler.

Çikolata

Çikolata, köpeğinizin susuz kalmasına, kusmasına, kas ağrıları yaşamasına, kalp ritminin düzensizliğine ve yüksek ateşe neden olur. En üzücüsü de çikolata köpeğinizin ölümüne neden olabilecek kadar zararlıdır.

Peynir

Peynirin sevimli dostlarımız için zararlı olabileceği birçoğumuzun aklına bile gelmeyebilir. Fakat doğru olduğunu düşündüğümüz yanlışların en başında gelen besinlerden biridir. İçerdiği yağ ve süt şekeri nedeniyle peyniri hazmetmekte oldukça büyük zorluk çekerler. Fazla miktarlarda günlük süt ürünleri tükettiği takdirde sevimli dostlarımız ishal olabilir, kusabilir ve su kaybı nedeniyle maalesef aramızdan ayrılmasına neden olabilir. Her türlü süt ürünü köpeğinizin sağlığı için oldukça zararlıdır.

Soğan

Soğan, içerdiği bileşenlerden dolayı sevimli dostalrımızın hayatını tehlikeye sokabilir. Vücuttaki dolaşımın etkilenmesine ve alyuvar yapısının zayıf düşmesine neden olur. Köpeğinizde kansızlığa yol açacağından sevimli dostunuza kan nakli yapmanız gerekebilir.

Sarımsak

Soğandan çok daha güçlü toksik bileşenlere sahip olan sarımsak, sevimli dostunuzun idrar rengini kırmızı ya da turuncu hale getirebilir. Kan dolaşımını büyük ölçüde engeller ve ileri vakalarda maalesef ölüme neden olabilir.

Üzüm

Sevimli dostlarımıza verilen üzüm, belli bir süre sonra böbrek yetmezliğine neden olur. Ayrıca dehidrasyon yaşan köpekler için çok daha zorlu bir sürece sebep olur. Üzüm de köpeklerin sağlığı için uzak durması gereken başlıca besinlerden biridir.

Avokado

Avokado; gastrointestinal kanal ve solunum yolu sorunlarına neden olur. Bununla birlikte sevimli dostunuzun mide krampları yaşamasına yol açar.

Mayalı Hamur

Ekmeğe dönüşen o masum görünümlü, lezzetli hamur maalesef ki sevimli dostunuzu öldürebiliyor. Köpeğiniz bu hamuru yediği andan itibaren yaşayabileceği tüm mide problemlerine hazırlıklı olun. Diğer tehlikeli besinler gibi ölümcül olan mayalı hamurlar köpeğinizin kesinlikle yememesi gereken yiyeceklerden biridir.

Fındık ve ceviz türevleri

Fındık ve ceviz türevleri; sinir sistemini, sindirim sistemini ve kasları etkileyen zehir içerir. Bu yüzden köpeğiniz için oldukça zararlıdır.

Turunçgiller

Turunçgiller köpeğinizin mide sorunu yaşamasına ve kusmaya neden olur.

Yağlı garnitürler

Birçok köpek sahibi sevimli dostunun yemeğine biraz değişiklik ve lezzet katmak adına evde pişen yemeğin garnitüründen ekler. Oldukça iyi niyetli ve masumca yapılan bu hareket ne yazık ki köpeğinize fayda yerine zarar vermektedir. Yağlı Garnitürler, pankreası yorduğundan pankreatit hastalığına yol açar.

Çay, kahve ve diğer kafeinler

Köpekler için oldukça zehirli olan, kalbi ve sinir sistemini etkileyen kafein, theobromine, veya theophyllineyi kafeinli tüm içeceklerin içinde yer alır. Bu içeceklerin tüketilmesi köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Alkollü içecekler ve meşrubatlar

Alkollü içecekler ve meşrubatlar, sevimli dostlarımızı komaya sokabilir ve ölümlerine sebep olabilir.

Şeker ve şekerli gıdalar

Şekerli gıdalar ve şekerli meyveler köpeğinizde obeziteye, diş problemlerine ve şeker hastalığına yol açar.

Tuz

Tuz çok fazla tüketildiğinde eletrolit dengesini bozar.

Mantar

Mantarın içeriğindeki toksinler tüm vücut sistemini ele geçirerek köpeğinizin şoka girmesine hatta maalesef ölümüne sebep olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *