«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Karadeniz’in kapıları Cağaloğlu’nda açılıyor!

Karadeniz’in kapıları Cağaloğlu’nda açılıyor!

elizi kuyumcu

Trabzon hasırı tarihsel dokusu İskitlere dayanan ve Türkiye’nin dünya takı tasarım sektörüne kazandırdığı ilk ve tek takı tasarımı olan aksesuar setidir. Rus ihtilali sırasında Trabzon’a sığınan Kafkasların Trabzon şehrine ustaları aracılığı ile getirdiği bu el sanatı Trabzon’da kadınlar tarafından da öğrenilerek hayata geçirilmiştir. Hazır örme eski tarihlerdeki zırh örme tekniğinden gelir. Eski tarihlerde altın ya da gümüş madeni tıpkı gibi örülerek hanımlara sunulmaktadır. Kafkaslardan öğrendikleri bu el sanatı Trabzonlu Hanımlar hızlı bir şekilde geliştirmiş ve bu sanatın günümüze kadar ulaşmasına olanak vermişlerdir. Oldukça zor olan ve büyük bir kabiliyet gerektiren bu sanatın ülkemizde ve dünyada merkezi Trabzon olarak bilinmektedir. Elizi Trabzon’da Trabzon hasırı alanında faaliyet yürüten en büyük ve en lider kuruluştur.

Elizi İstanbul’a da damgasını vuruyor!

Trabzon’un yanı sıra Türkiye’nin birçok noktasında 22’den fazla satış noktası ile faaliyet yürüten Elizi İstanbul Cağaloğlu mağazasında da Trabzon hasırı ürünlerini müşterileri ile buluşturuyor. Kuruluş sadece Trabzon hasırı modellerinde değil modern tasarımlar içinde kolye, altın yüzük, altın küpe gibi modelleri barındırıyor. Son derece geniş sosyal sorumluluk projelerine de imza atan Elizi kadınların hasır set ve Trabzon hasırı uygulamalarına öğrenip gelir elde etmeleri için de onlara workshoplar düzenliyor.

Trabzon hasırını en iyi Elizi’nde bulabilirsiniz!

1999 yılında kurulan ve Trabzon hasırı alanında büyük gelişmelere imza atan Elizi bu tasarımının Türkiye’de ve dünyada en iyi örneklerini ortaya koyuyor. İstanbul Cağaloğlu’nda da faaliyet yürütmeye başlayacak olan kuruluş bu mağazasının üst katında hanımların Boğaz manzaralı ve Ayasofya manzaralı eşsiz bir ortamda Trabzon hasırı öğrenmeleri için faaliyetlere başlamış bulunuyor. Bu çalışmaları ile hem kadınların ayakları üstünde durabilecekleri altın bir bilezik olarak kollarına takabilecekleri bir sanat öğrenmelerine olanak sağlıyor hem de Trabzon hasırı uygulamasına nesilden nesile yayılmasını amaçlıyor. Kuruluş kurulduğu günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışırken altın küpe, altın kolye, altın yüzük çeşitlerinde de tasarımlarıyla damgasını vuruyor. Öte yandan altın kolye başta olmak üzere tüm ürünlerinin içeriklerine https://www.elizi.com.tr/ web sitesinden de müşterileri ile paylaşıyor.