«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Hamilelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

hamilelik

Yaklaşık 40 haftalık bir serüvendir hamilelik. Bu süreçte anne adaylarının hamileliklerini rahat geçirmesi ve bebeklerini sağlıkla kucaklarına almaları için bir takım kurallara uymasında fayda var. İşte hamilelik süresince yapılmaması gereken en önemli 10 şey.

Tehlikeli hareketlerden kaçının ve kilo vermeye çalışmayın

Hamileliğin en belirgin özelliklerinden biri de tartışmasız hızla alınan kilolardır. Bu kilolar anne adayları için moral bozucu olabiliyor. Fakat uzmanlar hamilelik süresince alınan kilolara çok fazla takılmamanın gerektiğini, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokmadan beslenilmesinin çok önemli olduğunu her seferinde vurguluyor. Buna rağmen fazla kilolarına takılan anne adayları kilo vermek uğruna bilinçsiz egzersizlere başvurabiliyor. Fakat hamilelik esnasında bilinçsiz yapılan en ufacık bir hareket bile bebeğin sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Bu nedenle profesyonel destek almadan yapılan tehlikeli egzersizlerden ve hareketlerden kaçının.

Sırt üstü yatmamaya özen gösterin

Sırt üstü yatmayı gerektiren hareketlerden ve sırt üstü yatmaktan kaçının. Çünkü bu pozisyon, bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı uyguluyor ve ayak damarlarına etki ederek hem bebeğin hem de annenin zorlanmasına sebep olur.

Dar kıyafetlere dikkat

Hamilelik süresince sizi rahatsız edecek ve sıkıntıya sokacak dar kıyafetlerden kaçının. Özellikle hamilelik ve doğum sonrasındaki süreç için sütyen tercihlerinizi balenliler yerine pamuklu ve kalın askılı sütyenlerden yana tercih etmeniz hem daha sağlıklı olacak hem de daha rahat hissetmenizi sağlayacak.

Tuz tüketiminizi azaltın

Preeklampsi şeklinde adlandırılan hastalık, hamilelik süresinde anne-bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalığa yol açan ise fazla tüketilen tuzdur. Bu yüzden tuz tüketiminize dikkat etmeniz ve en aza indirmeniz gerekir.

Fazla çay ve kahve içmeyin

Kafeinden uzak durmanız hatta mümkünse hiç içmemeniz bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. Çünkü fazla tüketilen çay ve kahve hamileliğin ileriki dönemlerinde bebeğin gelişimi için sorun yaratabilir.

Sigarayı tamamen unutun

Sigara herkes için oldukça zararlıdır fakat özellikle hamilelikte içilen sigara bebeğe ciddi oranda zarar verir. Sigara, düşük doğumlara ve bebekte gelişim eksikliğine kadar yol açabilir.

Katkı maddeleri içeren yiyeceklerden uzak durun

Sucuk, salam, sosis gibi içerinsinde oldukça fazla katkı maddesi içeren yiyecekler, toksik oluşumuna sebep olduğundan bebeğiniz için çok zararlı olabilir. Bu tür işlenmiş besinleri gebelik süresince neredeyse hiç tüketmemelisiniz.

Kendinizi tehliye sokacak yüksek yerlere uzanmaya kalkışmayın

Yükseklere uzanmak özellikle 4. aydan itibaren anne ve bebek arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğin gelişememesine neden olur.

Şekeri hayatınızdan çıkarmaya çalışın

Birçok kadının gebelik sırasında şeker sorunları çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan şekerli yiyecekler gebelikte bebek için zararlı olabilir.

Aşırı sıcaklara dikkat

Son olarak hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da aşırı sıcaklar.  Aşırı sıcak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatır ve bebeğe zarar verir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *