«
 1. Anasayfa
 2. Anne Çocuk
 3. Hamileler İçin Stresin Düşmanı Olan Öneriler

Hamileler İçin Stresin Düşmanı Olan Öneriler

hamile

O mutlu haberi aldınız, hamile olduğunuzu öğrendiniz ve eşinizle heyecanınızı paylaştınız. Fakat günler belki de aylar geçtikçe mutluluğunuzun yanına kaygı, stres, korku ve bazı negatif hisler de katılmaya başladı. Hiç üzülmeyin yalnız değilsiniz. Bütün bu his ve duygu karmaşası çok normal. Hele bir de hormonsal faktörlerinizin de etkisini göz önünde bulundurursanız gayet sağlıklı ve mantıklı bir hamilelik geçirdiğinizden şüpheniz olmasın. Doğum yapma korkusu, bebeğinizin masrafları, geçim kaygısı, iyi ebeveyin olabilme heyecanı tüm bu duygular hamilelerin yaşadığı klasik telaşlardır. Peki ama bu olumsuz düşüncelerle nasıl başa çıkacaksınız? İşte size kendinizi çok daha rahat ve iyi hissetmenizi sağlayacak birkaç öneri…

 • Kendinize haksızlık etmeyin ve zaman ayırın. Günde en azından 1 saat hiçbir şey düşünmeden ayakklarınızı uzatın ve anın tadını yaşayın. Sadece minik yavrunuzu kucağınıza alacağınız güne ve onun sıcacık kokusuna odaklanın. Güzel bir kitap okuyabilirsiniz veya küveti doldurup, huzurlu bir müzik eşliğinde banyo keyfi yapabilirsiniz.
 • Yoga ve pilates yapmayı deneyin. Hem zihninizi hem bedeninizi rahatlatın. Ayrıca kaslarınıza çok iyi gelecek ve rahatlama teknikleri sayesinde doğumunuzu çok daha rahat gerçekleştirmiş olacaksınız.
 • Doğum ile ilgili kafanıza takılan soru veya endişelerinizi içinizde tutmayın ve paylaşmaktan çekinmeyin. Mutlaka doktorunuzla konuşun, kendisi sizi bilgilendirip rahatlatacaktır.
 • Hamilesiniz diye hareketsiz kalmayın. Spor yapmak hem fiziksel olarak hem de kafanızı dağıtmakta faydalı olacaktır. Kendinizi yormadan hamileler için önerilen sporları yapmaya özen gösterin. Örneğin yürüyüş yapmak, yüzmek, su aerobiği sizlere önerebileceğimiz başlıca sporlardandır.
 • Doğum için kendinizi hazırlayın. Bilgi her zaman kendinizi daha iyi ve güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır. Doğum öncesi seminerlerine katılın. Hamilelik, anne ve bebek ile ilgili kitapları okuyarak kafanıza takılan sorulara açıklık getirin. Böylelikle doğum zamanı geldiğinde kendinizi çok daha kontrollü ve güvende hissedeceksiniz.
 • Eğer finansal konuları kafanıza takıyorsanız bunu eşinizle paylaşın. Beraber oturup bebeğinizin ihtiyaç listesini çıkarın ve temin etme yollarını düşünün. Ayrıca aile ve arkadaşlarınızdan ihtiyacınız olan şeyleri ödünç alma konusunda çekinmeyin.
 • Bu süreçte özellikle B vitamini içeren besinler tüketmek size iyi gelecektir. Çünkü B vitamini açısından zengin olan besinler stresi azaltmanızda yardımcı olacaktır. Size iyi bir B vitamin kaynağı olan tam tahıllı ekmeği önerebiliriz.
 • Hamilelik boyunca ve sonrasında pozitif düşünmeye ve bol bol gülmeye özen gösterin. Bu hem sizin için hem de bebeğiniz için çok yararlı olacaktır. Gülmek stresin baş düşmanıdır. Olumsuz düşüncelerle en iyi mücadele etme silahı olan kahkahalarınızı bol bol devreye sokun. Size en iyi gelen aile dostlarınız ve arkadaşlarınızla görüşün. Bol bol vakit geçirin, sinemaya gidin, yürüyüşler yapın, kısacası ne yaparsanız yapın yeter ki sizi mutlu edebilecek aktiviteler bulun.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *