«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Hastalıkları
  3. Vajina Kokusuna Doğal Çözüm Yolları

Vajina Kokusuna Doğal Çözüm Yolları

vajina kokusu

Kadınların çok sık rastladığı kadınsal sorunlardan biri de kuşkusuz vajina kokusudur.  Vajinal koku cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bakteri gelişimi, mantar enfeksiyonları, çok dar giysiler, çok şekerli gıda tüketilmesi ve hijyen konusunda dikkatsiz olunması gibi değişik sebeplerden dolayı oluşabilir. Eğer vajinal koku, enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, vajinal bölgede kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler olabilir.

Genelde utanç verici olabilen vajinal koku sorunundan kurtulmak aslında çokta zor değil. Vajinal kokuyu tedavi etmekte etkili olan şifa reçetelerinden yararlanmaya ne dersiniz?

İşte, vajinal kokudan kurtulmanıza yardımcı olacak 5 öneri;

  1. Sarımsak yiyin: Başlı başına bir eczane deposu ve doğal antibiyotik olan sarımsağın bünyesinde bulunan antifungal bileşenler sayesinde vücudunuzdaki kötü bakterilerden kurtulabilir ve mevcut mantar enfeksiyonuyla mücadele edebilirsiniz.
  2. Su için: Vajinal kokuyla başa çıkabilmenin en etkili yollarından biri bol su içmektir. Günde en az 8 bardak su içerek, vücudunuzu zararlı bakterilerden ve kötü toksinlerden koruyabilirsiniz. Vajinal koku problemi yaşayanların ayrıca, şekerli ve kafeinli içeceklerden de uzak durması gerekmektedir.
  3. Yoğurt yiyin: Vajinal koku ile başa çıkmakta yardımcı olan bir diğer seçenekte yoğurttur. Günde iki kase sade ve şekersiz yoğurt yemek, vajinal koku sorununuza iyi gelecektir. Yoğurt, vajinal pH seviyesinin normale dönmesini sağlar ve Lactobacillus bakımından da zengindir. PH değerinin dengelenmesiyle birlikte vajinal kokunun ortadan kalkacağını göreceksiniz. Diğer bir seçenek ise sade yoğurtla birlikte bir tamponu ıslatıp, vücudunuza takmak ve bir süre beklettikten sonra tamponu çıkartıp iyice durulamaktır.
  4. Çemen otu yiyin: Düzenli çemen tüketimi, düzenli adet döngüsü ve hormonların dengelenmesine teşvik eder. Aynı zamanda, vajina kokusunu azaltmaya yardımcı olabilmek için iç vücut sistemini sağlıklı tutar. Vajinal koku probleminden yakınan kadınlar çemen otunu mümkün olduğu kadar doğal haliyle tüketmeye özen göstermelidir. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı çemen tohumunu koyup bekletin. Aç karnına yatmadan önce ve ertesi sabah, günde iki defa için. Çemen otu, ilk kullanıldığında deri tahrişine ve ishale sebep olabilir, bu nedenle ilk önce deneyin ve eğer bu belirtiler görünmezse düzenli olarak kullanın.
  5. Narenciye yiyin: Limon, portakal, greyfurt, ananas ve üzüm gibi narenciyelerden bol miktarda tüketmeye özen gösterin.
    Bu yiyecekler vajina kokusunu önlemek için doğal yöntemlerden olup, bedeni toksinlerden arındırır, C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *