«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Sonbahar Depresyonuna Dikkat

Sonbahar Depresyonuna Dikkat

sonbahar depresyonu

Sonbahar geldi, en soğuk kış günleri kapıda… Yazın o içimizi ısıtan, sıcacık günlerini geride bırakırken, sosyal ve fiziksel şartlar birçoğumuzun mutsuz ve depresif hissetmesine neden olabiliyor. Öncelikle siz de eğer havaların soğumasıyla kendini mutsuz hissedenlerden iseniz, rahatlatır mı bilinmez ama kesinlikle yalnız değilsiniz. Aynı geçişi yaşayan birçok kişi var. Tabi bu durumun tam aksi olan puslu ve güneşsiz havalardan keyif alan da birçok kişinin olduğundan haberdarız. Ama eğer siz de sonbahar depresyonuna yakalanabilecek çoğunluktan olduğunuzu düşünüyorsanız haberimiz tam da sizlere göre.

Peki depresyona neden oluşturabilecek soğuk kış günlerini nasıl en keyifli hale getirebilir, sonbahar depresyonundan kendimizi nasıl koruyabiliriz.

Gündüzleri daha çok değerlendirin: Malum kış ayları demek gündüzlerin kısalması, gecelerin uzaması anlamına geldiğinden gün ışığı eksikliği kendimizi yorgun ve bunalımlı hissetmemize yol açar. Bu nedenle mevsimsel depresyonu yaşamamak adına gündüzleri yani gün ışığını daha çok değerlendirmeye özen gösterin. Uykunuzu düzene sokun ve uyuduğunuz saatlerin daha çok karanlık saatlere denk gelmesine çalışın.

Besinleri mevsimine göre ve bilinçli bir şekilde tüketin:  Güneş ışığı eksikliği ve kısa günler, mutluluk hormonu (serotonin) üretimini düşürür. Bu durum da pirinç, makarna ve patates gibi hem kilo aldıran hem de serotonin arttıran besinleri daha çok tüketme isteğine sebep olur. Fakat bu dürtüye yenilmeyin. Düşük yağlı, antioksidan içeren mevsimsel gıdalar tüketmeye özen gösterin

Demir takviyesi alın: Konsantre olmakta zorlanıyor ve kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni demir eksikliğinden olabilir ki bu da dünyanın en yaygın besin öğesi yetersizliğidir. Bu eksikliği gidermek adına demir takviyesi yapın.

Meditasyonla tanışın: Yapılan araştırmalar sonucu meditasyon yapmanın, depresyon riskini neredeyse antidepresan kadar düşürdüğünü kanıtlamış. Bu nedenle eğer hala meditasyon ile tanışmadıysanız, bu kış artık tanışın.

D vitamini alın: Vücudun temel D vitamini kaynağı gün ışığıdır. Fakat sonbahar aylarından itibaren tüm kış boyunca yaşanan gün ışığı eksikliği yeterli D vitamini alımını engeller. Bilim adamları karanlık aylarda eksilen D vitamini seviyesinin SAD riskini arttırdığını belirtmişler. Bu nedenle D vitamini takviyesi alın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *