«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Sömestr Tatilini Güzelleştiren Program Önerileri

Sömestr Tatilini Güzelleştiren Program Önerileri

sömestr

Somestr denince çocuklar için ilk akla gelen tartışmasız tatil, gezmek, oynamak, iyice kudurmak oluyor. Peki ya anneler için? Bu süreyi hem en keyifli hem de en uygun şekilde nasıl değerlendireceğine karar veremeyen Online Kadin Dergisi annelerimiz, bu yazının sizlere rehber olacağını düşünüyoruz.

  • Sabah Kahvaltısını Renklendirin

Öncelikle okul sabahlarından farklı bir kahvaltı ve uyandırma şekli ile güne başlayın. Çocuğunuz tatilde olduğunu hissetsin. Okul süresinin farklı sorumluluklarının, tatil döneminin ise farklı aktivitelerinin olduğunu bilsin. Her sabahın aksine bu sabah kahvaltısı daha özenli ve sevdiği çeşitlerin etrafında olduğu keyifli bir kahvaltı olsun. Okula yetişme telaşı olmadığından tabağını özenle süsleyin. Örneğin; omletinin üstüne zeytin, salatalık veya domates ile yüz yapın. Kahvaltı esnasında onunla sohbet edin, gününü nasıl geçirmek istediğini sorun. Önceden kafanızda belirlediğiniz programlardan ona bahsedin. Bu keyifli muhabbet çocuğunuzun kahvaltısını çok daha iştahlı ve eğlenceli yapmasına yardımcı olacaktır.

  • Tiyatro, Sinema, Sirk, Müze gibi Aktivitelere Katılın

Sömestr tatili süresi boyunca bir çok yerde çeşitli aktiviteler oluyor. Öncelikle çocuğunuzun fikrini alarak bu aktiviteler için biletinizi alabilirsiniz. Gün içinde sadece bu tarz bir aktiviteye katılmanız çocuğunuz için fazlasıyla yeterli olacaktır. Hatta fırsatınız varsa bu aktiviteye çocuğunuzun arkadaşlarını ve annelerini de davet ederek, hem sizin için hem de çocuğunuz için çok daha sosyal ve keyifli bir gün geçirme imkanı yakalayabilirsiniz.

  • Havalar soğuk… Sömestr tatilinde evde de güzel bir gün geçirmeniz mümkün.

Malum havalar, soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı. Eğer dışarı çıkmak istemiyorsunuz o halde size, belki de evde dışarıdan çok daha fazla eğlenebileceğiniz birkaç güzel aktivite önerisi. Çocuğunuzla beraber kek, kurabiye, pan cake, mozaik pasta ve bunun gibi hem yapım süreci hem de yemesi keyifli olacak atıştırmalar yapabilirsiniz. Ürününüzü hazırlarken çocuğunuza vereceğiniz görevler emin olun onu çok heycanlandıracaktır. Daha sonra da kendi yaptığınız yemeği yemesi başka keyifli olacaktır.

Evde değerlendirmek isteyeceğiniz diğer günler için, çocuğunuzun ilgisini çekecek hem öğretici hem eğlendirici oyunlar, boyama kitapları, el işi becerileri alabilirsiniz veya çocuğunuzla beraber evcilik oynayabilirsiniz. Onun sizden isteyeceği karakteri canlandırmanız çok daha heyecanlı olacaktır.

Bir günü çizgi film veya film günü yapın. Çocuğunuzla beraber filme karar verin. Evinizin küçük bir sinema olduğunu söyleyin ve siz sinema görevlisi olun. Çocuğunuz sinemaya gelmiş gibi küçük bir oyun oynayın, ona yerini gösterin, mısırını verin ve ışıkları kapatıp filminizi izleyin. Tabi film arasında da sevdiği bir gofreti vermeyi unutmayın.

  • Alışveriş Merkezleri

Bir gününüzü hem kendinizin hem de çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacağınız alışveriş günü ilan edebilirsiniz. Çıkmadan önce çocuğunuzdan ihtiyaç ve eksiklerini not almasını isteyin. Bu davranış hem sorumluluk sahibi olmasında hem de planlı bir alışveriş yapmanızda yardımcı olacaktır. Yorucu bir alışveriş maratonunun ardından çocuğunuzla baş başa yiyeceğiniz bir yemekle de tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

  • Evinize veya Dışarıya Çocuğunuzun Arkadaşlarını ve Annelerini Davet Edin

Somestrda çocuğunuzun arkadaşlarıyla görüşmesine ve sosyalleşmesine özen gösterin. Uzun zamandır görüşemediği arkadaşları veya okuldan arkadaşları ile bir araya gelmesini sağlayın. Anneleri ile organize olarak hem sizin ilginizi çekecek hem de çocuğunuzun mutlu olacağı keyifli bir program hazırlayın. Çocuğunuz arkadaşlarıyla kudururken siz de annelerle sohbet ederek deşarj olabilirsiniz.

  • Akrabaları Ziyaret Edin

Okul yoğunluğu, iş, güç derken yeterince zaman ayıramadığınız aile büyükleri, kuzenler veya akrabaları ziyaret edin. Bu ziyaretinizle bir taşla iki kuş vuracağınızdan emin olabilirsiniz. Hem çocuğunuz için keyifli bir program olacak hem de akrabalarınızı çok mutlu etmiş olacaksınız. Hele ailede çocuğunuzun yaşına yakın kuzen, yeğen veya akraba var ise hiç beklemeden arayıp görüşeceğiniz günü belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *