«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Lohusalık Hüznüne Karşı 5 Öneri

Lohusalık Hüznüne Karşı 5 Öneri

lohusalık

Neredeyse yeni doğum yapmış birçok annede görülen lohusalık hüznü ile baş edebilmek ve en rahat şekilde atlatabilmek için mutlaka haberimize bir göz atın. Sadece kadınların yaşayabileceği ve belki de hayatları boyunca kendilerini en farklı ve özel hissettikleri dönemler hamilelik ve emzirmedir. Bu süreci hiçbir erkek biz kadınlar gibi hissedemez ve maalesef yeterince anlayamaz. Doğum sonrası lohusalık ve emzirme sürecinde yaşanılan depresyon ve mutsuzluk halinden kolayca kurtulabilmek için işte size 5 öneri. Bu öneriler yardımıyla süt miktarınızı arttırabilir, doğum sonrası kilolarınızdan kolayca kurtulabilir ve bebeğinizle daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

  • Dolabınızdan sağlıksız besinleri çıkartıp yerine kuruyemiş koyun

Dolabınızda aburcubur, hazır meyve suları ve asitli içecekler bulundurursanız mutsuz ve stresli anlarınızda kontrolsüz bir şekilde eliniz tüm bu sağlıksız atıştırmalıklara gidecektir. Fakat mukfak dolabınıza ve başucunuza koyacağınız kuru incir, kuru hurma, yaban mersini, ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı ve faydalı atıştırmalıklar sütünüzün miktarının ve kalitesinin artmasına oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda sağlıksız beslenerek alacağınız gereksiz kilolar da önlenmiş olacak.

  • Dinç olmak için mutlaka 3 litre su için

Doğum sonrası ve oluşabilecek kabızlık sıkıntılarıyla başa çıkabilmek için probiyotik alınımıza ve su tüketiminize büyük özen gösterin. Her gün içeceğiniz 3 litre su hem süt salımınızı arttıracak hem de kendinizi çok daha dinç hissetmenize yardımcı olacak. Bununla birlikte her gün tüketeceğiniz probiyotik yoğurtlar ve 1 bardak kefir bağırsak floranızın düzenlenmesine destek olacaktır.

  • Mümkün oldukça ve fırsat buldukça arkadaşlarınızla görüşün

Haftada en az 1 kere de olsa yakın arkadaşlarınızla kahve molası veya öğle yemeği için randevulaşın. Özellikle sizin gibi yeni anne olmuş veya daha önce doğum yapmış arkadaşlarınızla görüşmeye özen gösterin. Yaşadığınız ortak sıkıntıları paylaşarak rahatlayacak, arkadaşınızın deneyimlerini dinleyerek kendinizi daha bilinçli hissedebileceksiniz. Arkadaşınızla buluştuğunuz öğle yemeklerinde ızgara somon veya tahıllı salatalar yemenizi öneriyoruz. Bu besinleri tükettiğiniz takdirde eve döndüğünüzde kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz.

  • Dolabınızda pratik ve sağlıklı yiyecekler bulundurun

Doğum sonrasında mutfakta çok fazla vakit geçirebilecek için zamanınız olmayabilir. Hal böyle olunca günlük yemek yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle önceden hazırladığınız pişirilmiş sebzeler, sağlıklı köfteler, etli dolma veya sarmalar size vakitsiz anlarınız için büyük kolaylık sağlayacaktır.

  • Yürüyüş yapın, kendinizi mutlu hissedin

Bebeğinizi eğer güvendiğiniz bir yakınınız var ise ona teslim edip, tek başınıza dışarı çıkın. Eğer güvenebileceğiniz bir yakınınız yoksa bebeğinizi püsetine koyup onunla beraber çıkın. Haftada en az 3-4 kere yapacağınız 30-40 dakikalık açık hava yürüyüşleri size oldukça iyi gelecektir. Spor yapmak hamilelik sonrası vücudunuzun kolay toparlanmasına yardımcı olur ve mutluluk hormonu salınımını arttırdığından kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *