«
 1. Anasayfa
 2. İlişki
 3. Kusursuz Bir İlişki İçin 15 Öneri

Kusursuz Bir İlişki İçin 15 Öneri

ilişki

Ünlü yazar, psikolog ve sosyal bilimci David Nicen, yayınladığı ‘The 100 Simle Secrets of Great Relationships (İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı) adlı kitabında kusursuz bir ilişkiye ulaşmanın sırlarını açıkladı.

Yaptığı araştırmalar sebebiyle Harvard ve Ohio Devlet Üniversiteleri tarafından birçok kez ödüle layık görülen ünlü yazar David Nicen, ‘İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı’ adli kitabı ile sağlıklı ve mutlu bir beraberliğe giden yolda, atılması gereken en önemli adımları okuyucularıyla paylaşıyor.

Kitapta yer alan ilişki önerilerini okuyucularımız için kaleme aldık. İşte David Nicen 15 maddeden oluşan kusursuz ilişki rehberi;

 1. Kıyaslama Yapmayın

Mutlu bir ilişkiye giden yolda ilk kural olarak kıyaslama yapmaktan kaçının. Başkalarının mutlu giden ilişkisiyle kendi ilişkinizi sorgulamanın veya mutsuz giden bir ilişkiyle kendi ilişkinizin daha iyi olduğunu düşünmenin sadece ilişkinize olan bakış açınızı etkileyeceğini, asla ilişkinize olumlu yönde fayda sağlamayacağını unutmayın.

 1. Peri Masallarına Aldanmayın

Masallarda yaşanan şeylerin beklentisine girmek yerine, hayalini kurduğunuz büyüyü partnerinize karşı duyduğunuz sevgide bulmaya çalışın.

 1. Ortak İlgi Alanı Oluşturun

Ortak ilgi alanı yaratmak, çiftler arasındaki pozitif iletişimin ve eğlencenin oluşmasını çok büyük oranda desteklediğinden, gününüzün çoğunu gündelik görevlerinizi yerine getirmek veya kariyer peşinde koşmakla geçirmek yerine ortak ilgi alanları bulmaya çalışın.

 1. Zihninizi Okumasını Beklemeyin

Karşı tarafın sizin zihninizi okuyamayacağının bilincinde olun ve üzücü bir durum karşısında partnerinizin sıkıntınızı kendiliğinden anlamasını beklemeden hissettiklerinizi kendisine anlatın.

 1. Evlilik İçin Acele Etmeyin

Evlenmek için acele etmenize gerek yok. Kitapta yer alan araştırma, geç yaşta evlenmenin yaşanan ilişki üzerinde negatif bir etkisi olmadığını kanıtlanıyor.

 1. Mizah Duygunuzu Geliştirin

Olabildiğince mizah gücünüzü geliştirmeye çalışın. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak gününüzü daha eğlenceli geçirmenize ve kötü bir günün yükünü azaltmanıza fayda sağlar. Pozitif mizaha sahip olan çiftlerin ilişkileri çok daha güçlüdür.

 1. Kaliteli Zaman Geçirin

İlişkilerin, birlikte geçirilen zamanın miktarıyla değil kalitesiyle geliştiğini asla unutmayın. Bu sebeple birlikte geçireceğiniz zamanın uzunluğundan çok kaliteli olmasına özen gösterin.

 1. Geleceğin İlişkiniz İçin Önemli Olduğunun Bilincinde Olun

İlişkilerinin başarılı bir geçmişe sahip olması, bazı çiftleri yapılması gereken her şeyin başarılmış olduğu düşüncesine yönlendirir. Ancak siz bu yanlışa düşmeyin ve ilişkinin geçmişe değil geleceğe doğru inşa edileceği gerçeğini atlamayın.

 1. Açık Olun

Partnerlerinizle nasıl iletişim sağladığınız çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için; hiçbir şeyi içinizde tutmayın! Kendi gerçekliğinizi paylaştığınızda hayatınızı da paylaşacaksınız ve bu süreç içerisinde partnerinizle aranızda oluşan bağ her şeyin üstesinden gelmenizde size en büyük yardımcı olacaktır.

 1. Arkadaş Olmaya Çalışın

Uzun yıllar sürecek bir yolculuğa çıkacağınızı farz edin! Bu sebeple çıkacağınız bu hayat yolunda arkadaş olmanız geçici zevk ve heyecandan çok daha sağlam olacaktır. Uzun süren ilişkiler hayatta kalmalarını sağlam bir arkadaşlık temeline borçludur.

 1. Onu Önemseyin

Zevk, fikir ve tercihlerinizin mükemmel bir uyum içerisinde olduğu bir ilişkiyi maalesef yaşayamayacaksınız! David, zıtlıkların her zaman ilişkiyi canlı tuttuğunu, birey olarak gelişimi artırdığını ve rehavet hissinden uzaklaştırdığını savunuyor. İlişkinizdeki zor zamanlarda farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi hissettirmelisiniz.

 1. Sorgulamayı Bırakın

Çoğunuz birlikte olduğunuz kişinin geçmişlerini, özellikle de ciddi ilişkilerini merak edersiniz. Ancak zamanla geçmişe olan bu merak kavgaya yol açacağından, bu durumdan arınmaya çalışmalı ve yaratılabilecek kavga ortamından uzak durmalısınız.

 1. İşinizi Eve Getirmeyin

İşten çıktıktan sonra zihninizi rahatlatmalı ve kendinizi partnerinize odaklamalısınız. Yapılan araştırmalar iş koliklerin ilişkilerinde de mutsuz olduklarını kanıtlıyor.

 1. Kavgalarınızı Uzatmayın

İlişki içerisinde sorun yaşayabilir ve kırılabilirsiniz. Ancak eğer konuyu konuşup haletliyseniz ve hatta partneriz özür dilediyse konuyu sakın uzatmayın. Sorunu uzatmak, geleceği canlı ve taze tutmanızı zorlaştıracaktır.

 1. Mükemmeli Aramayı Bırakın

Daha mükemmeli var mıdır? Daha iyisini yaşayabilir miyim gibi saçma düşüncelerden kurtulun. Mutsuz birlikteliklerin çoğu bu tarz düşüncelerden kaynaklanmaktadır. Mükemmel ilişki kavramı asla var olmamıştır.  Bu sebeple, mükemmel kişiyi aramak yerine; sizi en fazla tatmin eden ilişkiyi yeşertip, geliştirmeyi deneyin.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *