«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. İçinizi Isıtacak Sağlık Deposu Çaylar

İçinizi Isıtacak Sağlık Deposu Çaylar

kış çayları

Kış çayları; soğuk kış aylarında içinizin ısınmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda direncinizi arttırarak hastalıklardan korunmanızı sağlayacak birer sağlık depolarıdır.

Kış aylarında sıkça rastlanılan soğuk algınlığı için bazı bitki çaylarını tek tek içmek yerine iki veya üç tanesini karıştırarak tükebilirsiniz. Bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise; bu çayların eczanelerden alınmış veya aktardan alınarak karıştırılmış olmasıdır.

Gelin sağlık deposu olan bu kış çaylarını biraz daha yakından tanıyalım.

  • Ada Çayı

Boğaz ve ağız enfeksiyonlarına iyi gelen adaçayının tadı da oldukça güzeldir. Üç gram drog üzerine 150 ml sıcak su ekleyin ve 10 dakika boyunca bekletin. Ada çayını aynı zamanda gargara yapmak içinde kullanabilirsiniz. Tadını biraz daha güzelleştirmek istiyorsanız içine bir dilim limon atabilir veya birkaç damla sıkabilirsiniz. Soğuk algınlığına iyi gelecek diğer çaylara da karıştırarak tüketebilirsiniz.

  • Kekik Çayı

10 dakika bekletilip içilen kekik çayının üzerine 150 ml sıcak su ekleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yaptıpınız kekik çayını gargara da yapabilirsiniz. Taze hazırlanması gereken kekik çayı bronşit ve öksürük rahatsızlığına iyi geldiği ispatlanmıştır.

  • Ihlamur Çayı

Büyükannelerimizin de sık sık kullandığı ıhlamurun önemi büyüktür. Rahatlatıcı ve spazm giderici özelliği olan ıhlamurun aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. İki veya üç gram ıhlamur çiçeğinin üstüne 150 ml sıcak su ilave edilerek 5 veya 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Ihlamurun başka bir özelliği de balgam söktürücü olmasıdır. Balgam söktürücü özelliğinin artması için ıhlamur su ile kaynatılabilir. Ayrıca tarçın parçalarını ve küçük bir parça zencefili karışımınıza ekleyerek güzel bir aroma elde edebilirsiniz.

  • Kuşburnu Çayı

Diğer çaylarda olduğu gibi ateş ve soğuk algınlığına iyi gelen kış ve bitki çaylarındandır. İki veya iki buçuk gram kaba, toz haline gelmiş kuşburnu parçaları üzerine 150 ml sıcak su eklenip, 10 veya 15 dakika bekletilir. Kuşburnu çayını günde iki defa içebilirsiniz.

  • Zeytin Yaprağı Çayı

7 veya 8 gram zeytin yaprağı alınarak 150 ml sıcak su eklenir. 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve süzülüp içilir. Ateş düşürmekte etkili olduğu ispatlanan bu çayı günde 1 veya 2 kez içebilirsiniz. Aynı zamanda hipertansiyon ve diabette kullanılan bu özel çayın diüretik (idrar söktürücü) özelliği de vardır.

  • Papatya Çayı

Kış çaylarından bir diğeri de papatya çayıdır. Çok fazla çeşidi bulunan kontroller yapılmış tıbbi papatya çayını ancak eczanelerden tehmin edebilirsiniz. Soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve bronşit hastalığına iyi gelen papatya çayı kış ayının vazgeçilmez kış çaylarındandır. Aynı zamanda deri ve ağız rahatsızlıklarında ve yaralanmış yanık derinin medikal tedavisinde önemli yardımı olduğu kanıtlanmıştır. 3 gram yani bir tatlı kaşığı drog üzerine 150 ml kaynar su eklenir. 5 veya 10 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir.

Aynı miktar papatyayı üzerine yarım fincan sıcak su ekleyerek 15 dakika sonra süzüp ağızda 30 saniye boyunca gargara yapmak için de kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *