«
 1. Anasayfa
 2. Eğlence
 3. Evde Mum Nasıl Yapılır?

Evde Mum Nasıl Yapılır?

evde mum yapımı

Kendi mumunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Evinizin çok daha şık görünmesine yardımcı olacak, aynı zamanda romantik ortamlar yaratarak ruhunuzun dinlenmesini sağlayabilecek aksesuarların başında gelir mumlar.

Günümüzde oldukça değişik renk, model ve kokulardan üretilen mumları her yerde bulabilmeniz mümkün. Ancak evde hoşça vakit geçirerek, kendiniz için bir aksesuar yapmanın keyfine diyecek yoktur. Evde mum yapımı son derece basit ve kolay olup, tamamen sizin yaratıcılığınıza ve zevkinize bağlıdır.

Peki ama evde mum nasıl yapılır?

Evde mum yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Parafin veya ucuz beyaz mumlar,
 • Stearin,
 • Mum boyası veya pastel boya ve
 • Saf pamuk iplik veya fitil.

mum

Adım adım evde mum yapımı;

 1. Parafin veya ucuz beyaz mumları eski bir kaba alarak ocağın üzerinde eritin ve içerisine stearini ekleyin. Bu malzemeleri katılaşıncaya kadar karıştırma işlemine devam edin.
 2. Mumunuza istediğiniz rengi verebilmek için pastel boya veya mum boyasını eriyip sıvı haline gelen mumun içine ilave edin. Not: Boyayı çok fazla koyarsanız mum koyu bir renk alacaktır.
 3. Mumunuzun kokulu olmasını istiyorsanız içerisine satın aldığınız mum kokularını koyabilir ya da esans kokularından damlatabilirsiniz.
 4. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı almasını istediğiniz şekilde ki mum kalıbına dökün ve fitilini veya saf pamuk ipliğini tam ortasına uygun bir şekilde yerleştirin.
 5. Eğer isterseniz kalıba almadan önce mum kalıbınızın dış kısmına sim, çakıl ve kum koyabilirsiniz. Ancak mumu kalıptan çıkaracaksanız bunları koymanıza gerek yok.
 6. Mumunuz uygun sıcaklığa gelene kadar biraz dışarıda bekletip, sonra donması için buzdolabına koyun.
 7. Mumunuzu kalıptan çıkardıktan sonra dış yüzeyine herhangi bir yapıştırıcı yardımıyla dilediğiniz şekilde boncuk, taş ve deniz kabuğu gibi çeşitli süs malzemelerini yerleştirebilirsiniz.

Evde mum yaparken açık fikirli olmakta fayda var. Örneğin kalıp için ceviz kabuğu, portakal kabuğu, balkabağı kabuğu ve yumurta kabuğu gibi aklınıza gelebilecek her türlü şeyden yararlanarak mum yapabilirsiniz.

Ayrıca evde ürettiğiniz bu mumları dilerseniz alışveriş merkezlerinde yer alan kiosklarda veya internette satarak aynı zamanda para da kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *