«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Çocuklarda Karın Ağrısı

Çocuklarda Karın Ağrısı

çocuklarda karın ağrısı

Değerlendirilmesi zor olan çocuklar karın ağrısı sıkça karşılaşılan problemlerden biridir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmeyen karın ağrısı, çoğu zaman karın içi veya dışı sebeplerden kaynaklanabilir. Bebeklerde ani ağlamalar, huzursuzluk yaratabilir. Karın ağrısı; ağrının şekli, görüldüğü yaş, ağrı yeri, kronik veya ani oluşu bakımından tanı esnasında farklı düşünceler yaratır.

Doğumdan itibaren meydana gelen huzursuzluk, ağlamalar, şişik karın, gaz ve kaka çıkartmada zorlanmalar ve kusmalar bebekte sindirim sisteminde doğumsal tıkanmalar olduğunu gösterir. Bu durumlarda acil cerrahi önlemler alınmalıdır.

Laboratuvarda yapılan tetik ve iyi bir klinikte muayene sorunun bulunmasını sağlar. Kaka ve gaz çıkartmada sorun yaşamayan ama zaman zaman huzursuzluk ve ani ağlamaları olan bebeklerin çoğunlukla İnfantil Kolik diye adlandırılan karın ağrıları olduğu düşünülür. Bu durumlarda olan bebeklerin karnı aşırı şiş ve gazlı olur. Gaz ve kaka çıkartıkları zaman rahatlarlar ve ağlamaları kesilir. Çoğunlukla akşam saatlerinde meydana gelen bu karın ağrılarının bir sebebi de, mama ile beslenen yada annesi inek sütü içen ve meme emen bebeklerin anne sütü ile bebeğine geçen süt proteinleridir. Karın ağrısı dışında kanlı dışkı yapmasına sebep olabilir.

çocuklarda karın ağrısı

Çocuklarda karın ağrısının neden olduğu etkenlerden biri de ishallerdir. Çoğunlukla enfeksiyon veya hazımsızlıktan kaynaklanan ishal sırasında bağırsaklarda meydana gelen anormal kasılmalar ve aşırı hassasiyet karın ağrısına neden olur.

Kızlarda erkeklere nazaran daha fazla rastlanan idrar yolları enfeksiyonu önemli bir ağrı sebebidir. Sık ve azar idrar yaparken oluşan yanma ve acıma şikayetleri oluşur. Başka bir karın ağrısı nedeni Apendisit yani kör bağırsak iltihabı denen rahatsızlık okul çağı döneminde sıkça görülür. Karnın sağ alt bölgesinde ağrıyla birlikte hassasiyet, bulantı, kusma ve ateş meydana gelir. Acil cerahi müdahale edilmesi gerekmektedir.

Alevi Akdeniz Ateşi ( FMF) denilen ve özellikle Akdeniz kökenlilerde görülen rahatsızlık karın ağrısı ve ateşe neden olur. Metabolik hastalık, çok sayıda enfeksiyon, kanser ve orak hücreli anemi denen kan rahatsızlıklarında karın ağrısı meydana gelir.

Psikolojik oluşabilecek karın ağrılarını da unutmamak gerekir. Bu tür ağrılar hem doktoru hem de aileyi uğraştırmaktadır. 8-15 yaş arası ergenlik döneminde ve okul çağında ki çocuklarda görülür. Herhangi bir hastalığa bağlı tüm karın ağrısı nedenlerinin laboratuvar ve klinik olarak dışlanmasından sonra karın ağrısının psikojenik olduğu söyelnebilir.

Psikolojik ağrıların sıkça rastlanan sebepleri;

• Ergenlik döneminde oluşan cinsel sorunlar
• Anne ve babanın ayrılması
• Çocuğun yapabileceğinden daha fazla sorumluluk beklemek
• Çocuğun okuldaki başarısızlığı, öğretmenleri ve arkadaşları ile olan geçimsizliği.
• Ebeveynler arası meydana gelen tartışma ve geçinememe.
• Çocuğun diğer kardeşleri ile olumsuz yönde kıyaslanması
• Ailede karın ağrısı çeken biri olması ve çocuğun o kişiyi taklit etmesi

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *