«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Bebek Bakımı İle İlgili Emzirme Önerileri

Bebek Bakımı İle İlgili Emzirme Önerileri

bebek bakımı

Kutsal bir meslek olan annelik beklide en zor görevlerden biridir. Bebek bakımı konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmayan anne adayları için bu görev bazen tahmin edilenden de zor bir hal alabilir.

Özellikle ilk kez anne olma heyecanını yaşayacak olanların önceden bebek bakımı hakkında araştırma yapması ve gerekli konularda bilgi edinmesi hayati bir önem taşımaktadır.

Bebeği doğduktan sonra ona nasıl bakacağı konusunda sorusu olan anne adayları, bebek bakım önerilerini sizler için araştırarak bir araya getirdik.

Bebek bakımı ile ilgili hazırladığımız ilk yazımızda “Emzirme” önerilerini siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

İşte size yardımcı olabilecek bir takım emzirme ile ilgili ipuçları…

Emzirme ilk haftalarda düzensizdir ve bebek her istediği zaman emzirilmesi gerekmektedir. Doğumdan 2 ile 3 günün ardından süt gelmeye başlar ve fazla miktarda süt üretimi vücudunuzda görülebilir.

Bebek tek bir memeyi emerek uyuya kalabilir ancak ideal olan her iki göğsünde eşit sürelerde emzirme işlemi için kullanılmasıdır. Ancak bazen bunu gerçekleştirmek mümkün olmaz. Bebek bir seferde tek göğsü emerek doyabilir veya uyuya kalabilir. Böyle durumlarda bir sonraki seferde diğer göğüsten emzirilmesi gerekmektedir.

Süt gelmeye başladıktan 10 dakika kadar sonra gelen süt her zaman çok daha yağlı olduğundan bebekte doygunluk hissi sağlar ve sadece tek bir göğsü emmesi yeterli gelebilir.

Bebeği gün içerisinde 10 ile 12 kere emzirmek ve ilk 6 ay boyunca bebeğin geceleri de beslenmesi normaldir.

Düzenli olarak emzirilen bebeğe su verilmemelidir. Pirinçli mama ve meyve püreleri gibi ek besinlerin de 6. aydan sonra verilmesi sağlıklı olanıdır.

Son olarak sevgili anne adayları, emzirme işleminin bebeğiniz ile aranızda ki en güçlü bağı kurduğunuz çok özel anlar olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu eşsiz anların tadını doyasıya çıkarmayı unutmayın…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *